Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

23.11.2018 10:51  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza
ROPA NAFTOWA
 
Ceny ropy naftowej przy tegorocznych minimach.
 
Wczorajsza sesja na rynkach surowcowych przyniosła przytłumiony handel, wynikający z obchodzonego w USA Święta Dziękczynienia. Dzisiaj również można spodziewać się mniejszej aktywności inwestorów. Na razie na rynku ropy naftowej utrzymuje się pesymizm, a notowania pozostają w okolicach tegorocznych minimów. Cena amerykańskiej ropy naftowej WTI nieznacznie przekracza 53 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 62 USD za baryłkę. 
 
Aby na rynek ropy naftowej z powrotem zawitał optymizm, prawdopodobnie potrzebne będą dodatkowe działania ze strony producentów tego surowca. Arabia Saudyjska będzie naciskać OPEC na cięcie produkcji o 1,0-1,4 mln baryłek dziennie. Decyzja może zapaść szybko, zwłaszcza że 6 grudnia przedstawiciele kartelu spotykają się w Wiedniu, aby omawiać kwestie swojej polityki produkcyjnej. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Cięcie wydobycia ropy w OPEC mogłoby doprowadzić do wyraźniejszego odbicia w górę cen ropy naftowej, ale na razie fundamenty tego rynku są słabe. Podczas gdy pierwsze trzy kwartały tego roku zakończyły się deficytem na światowym rynku ropy naftowej, to w IV kwartale bieżącego roku na globalnym rynku ropy najprawdopodobniej pojawi się nadwyżka wynosząca nieco ponad pół miliona baryłek dziennie. 
 
Przewaga podaży nad popytem może utrzymać się przez cały przyszły rok, o ile producenci nie będą zdecydowanie działać. Nawet jeśli OPEC obniży produkcję, a Rosja solidarnie ograniczy wydobycie, to w Stanach Zjednoczonych taki ruch się nie zapowiada. Amerykanie w ostatnich miesiącach pobijają kolejne historyczne rekordy produkcji, a w 2019 roku ten trend ma się utrzymać. Oznacza to, że nawet jeśli dotychczasowe spadki były przesadzone, to potencjał do wzrostu jest ograniczony chociażby tym czynnikiem. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
 
KUKURYDZA
 
Obniżone prognozy produkcji kukurydzy na świecie.
 
Ostatnie tygodnie na wykresie kukurydzy nie przyniosły przełomu. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych poruszają się wciąż w średnioterminowej konsolidacji, obecnie oscylując w okolicach 3,70 USD za buszel. 
 
Wczoraj Międzynarodowa Agencja Zbożowa (International Grains Council, IGC) nieznacznie obniżyła prognozy produkcji kukurydzy na świecie w sezonie 2018/2019. Według tej organizacji, wyniesie ona 1,073 mld ton, co jest obniżką o milion ton w stosunku do poprzedniej prognozy. IGC obniżyła prognozę produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych, jednocześnie podwyższając analogiczne prognozy dla Ukrainy.
 
Notowania zbóż pozostają pod presją podaży, wywołaną m.in. wojną handlową USA i Chin. Niemniej, z fundamentalnego punktu widzenia sytuacja na tych rynkach jest coraz lepsza i sprzyja scenariuszowi powrotu cen kukurydzy do wzrostów w średnioterminowej i długoterminowej perspektywie.
 
 
Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie