Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

10.04.2019 10:55  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza
ROPA NAFTOWA
 
Podwyższone prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej w USA.
 
Po dynamicznych wzrostach na przełomie minionego i bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę i poruszają się w wąskiej konsolidacji. Cena ropy WTI nadal przekracza poziom 64 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 70-71 USD za baryłkę. Chociaż optymiści ustąpili nieco miejsca stronie podażowej, to na rynku ropy naftowej trudno na razie mówić o pesymizmie. 
 
Niemniej, notowania ropy są coraz bardziej podatne na wyraźniejsze odreagowanie spadkowe w obliczu pojawiających się nowych danych i informacji, sprzyjających w dużej mierze stronie podażowej. Wczoraj Energy Information Administration (EIA), będąca częścią amerykańskiego Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. Według EIA, wzrost ten wyniesie 1,43 mln baryłek dziennie, podczas gdy w poprzedniej prognozie zakładano 1,35 mln baryłek dziennie. W rezultacie, w bieżącym roku produkcja ropy w USA ma wzrosnąć do poziomu 12,39 mln baryłek dziennie. EIA podała także prognozy dla 2020 roku, w których założyła, że przyszłoroczny wzrost produkcji wyniesie 710 tys. baryłek dziennie, przez co produkcja ropy w USA sięgnie 13,1 mln baryłek dziennie. 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Tym samym, produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych ma w najbliższych latach pobijać kolejne historyczne rekordy. Rewolucja łupkowa w USA sprawiła, że kraj ten wybił się na największego producenta ropy naftowej na świecie, pokonując Rosję oraz Arabię Saudyjską pod kątem wielkości wydobycia. Niewiele wskazuje na to, że ta sytuacja w najbliższym czasie się zmieni, nawet mimo faktu, że Rosja zapowiada zwiększenie wydobycia ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego roku. 

Zobacz także: Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
 
W ostatnich miesiącach liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy naftowej w USA spadała, a wzrost produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych był mniej dynamiczny. Wynikało to m.in. z gwałtownej zniżki cen ropy naftowej w IV kwartale poprzedniego roku. Niemniej, obecnie wyższe ceny ropy zachęciły firmy wydobywcze w USA do zwiększania wydobycia, co może okazać się naturalnym mechanizmem stabilizującym ceny surowca. 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
KUKURYDZA
 
Odbicie cen kukurydzy w USA od tegorocznych minimów. 
 
Po gwałtownej zniżce z końcówki marca, notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych nadal się nie otrząsnęły. Wczoraj cena tego zboża w USA sięgnęła w trakcie sesji tegorocznego minimum, schodząc na chwilę do okolic 3,55 USD za buszel. Niemniej, w późniejszych godzinach oraz dzisiaj rano notowania kukurydzy odrobiły straty. 
 
Presję na spadek cen wczoraj wywołał raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w którym instytucja ta podniosła prognozy zapasów kukurydzy w USA późnym latem br. Według departamentu, zapasy te w dniu 1 września br. mają znaleźć się na poziomie 2,035 mld buszli, podczas gdy jeszcze w marcu prognozował on poziom 1,835 mld buszli. 

Zobacz także: Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
 
Podniesienie prognoz negatywnie wpływało na ceny kukurydzy, ale – co ciekawe – głównie przed publikacją raportu. Inwestorzy spodziewali się bowiem takiej rewizji danych. W rezultacie, wczorajsza sesja zakończyła się na plusie, a negatywny wydźwięk raportu został już uwzględniony w cenach kukurydzy. 
 
 
Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #41   #BIZNESwDRODZE, odcinek 4, Bartosz Kazimierczuk, Tower Investments SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie