Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

04.01.2019 09:18  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
ROPA NAFTOWA
 
Spadek produkcji ropy naftowej w OPEC.
 
Po relatywnie słabym rozpoczęciu wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach strona popytowa na rynku ropy naftowej nabrała więcej odwagi i ceny ropy zakończyły czwartek na plusie. Dzisiaj rano optymizm inwestorów na tym rynku się utrzymuje, a notowania surowca kontynuują wzrosty. 
 
Na razie odbicie notowań ropy naftowej w górę jest niewielkie w porównaniu do skali wcześniejszych zniżek. W obliczu ostatniego dużego rozchwiania cen ropy, utrzymanie się wzrostów na długo jest wciąż niepewnym scenariuszem. Z pewnością po spadkach, których doświadczyły notowania ropy naftowej w IV kwartale 2018 roku, obecnie potencjał do dalszych przecen jest już niewielki – jednak nie oznacza on jeszcze spektakularnego powrotu do zwyżek. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
 
Fundamenty rynku ropy naftowej nie są jednak najgorsze. Mimo rosnącej produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, pozostali kluczowi producenci ropy raczej tną wydobycie. Według szacunków agencji Reuters, już w grudniu ub.r. produkcja ropy naftowej w kartelu OPEC wyniosła 32,68 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek aż o 460 tys. baryłek dziennie w porównaniu do listopada. To największy miesięczny spadek produkcji od stycznia 2017 r. 
 
Za przeważającą część grudniowego spadku odpowiadała Arabia Saudyjska, która ograniczyła wydobycie aż o 400 tys. baryłek dziennie i zapowiedziała dalsze cięcia, wykraczające poza zobowiązania tego kraju wynikające z porozumienia naftowego. Ponadto spore cięcia produkcji były obserwowane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dobrowolne ograniczenie wydobycia), Libii (zamknięcie kluczowego pola naftowego na skutek konfliktów wewnętrznych) oraz w Iranie (spadek zamówień na irańską ropę po narzuceniu na ten kraj sankcji przez USA). Jednocześnie, wzrosła produkcja w niektórych pozostałych krajach kartelu, w tym w Iraku, Kuwejcie oraz Nigerii.  
 
Obecna retoryka producentów ropy naftowej w krótkoterminowej perspektywie sprzyja stronie popytowej na rynku ropy. Oprócz OPEC, cięcia produkcji zadeklarowała Rosja i kilka innych mniejszych producentów. Niemniej, ważnym czynnikiem ryzyka na rynku ropy pozostaje sytuacja na szerokim rynku finansowym, ponieważ pesymizm na rynkach akcji może przełożyć się negatywnie na postrzeganie innych aktywów uważanych za bardziej ryzykowne – a więc także ropy naftowej. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
MIEDŹ
 
Odbicie cen miedzi w górę po dotarciu do poziomu ubiegłorocznych minimów.
 
Notowania miedzi miały wyjątkowo słaby początek bieżącego roku. Środowa i wczorajsza sesja upływały pod znakiem spadków, które doprowadziły ceny miedzi w Stanach Zjednoczonych do okolic 2,55-2,60 USD za funt. Jest to najniższy poziom od połowy sierpnia ubiegłego roku. 
 
Wspomniany rejon cenowy jest również poziomem ubiegłorocznych minimów, co sprawia, że obecnie stanowi on techniczne wsparcie na wykresie notowań miedzi. I to między innymi tym argumentem można uzasadniać dzisiejszy poranny wzrost notowań miedzi, który na razie pozwolił już odreagować wczorajszą zniżkę. 
 
Pewnym wsparciem dla cen miedzi było także ogłoszenie terminu kolejnych rozmów pomiędzy politykami Stanów Zjednoczonych oraz Chin, który przypada 7-8 stycznia. Mimo że jest to sygnał chęci polubownego rozwiązania konfliktu handlowego, wskazany jest tu ostrożny optymizm. Rozmowy odbywają się na szczeblu wiceministerialnym, a we wcześniejszych miesiącach tego typu spotkania nie przynosiły żadnych konkretnych postępów. 
 
Ponadto, warto pamiętać o ostatnich słabych danych makroekonomicznych z Chin, które przyćmiewają pozytywny wydźwięk rozmów na temat konfliktu handlowego. Chociaż obecnie istnieje potencjał do odbicia notowań miedzi w górę w krótkoterminowej perspektywie, to obawy o chiński popyt na miedź będą ograniczać skalę zwyżek. 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie