Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

08.04.2019 14:34  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź  ROPA NAFTOWA
 
Cena ropy naftowej Brent powyżej 70 USD za baryłkę.
 
Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły – i równie mocno zakończyły – miniony tydzień. Kluczową informacją w piątek było przekroczenie przez notowania europejskiej ropy Brent ważnej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę. Ten psychologiczny poziom został pokonany tydzień po tym, jak notowania amerykańskiej ropy WTI przekroczyły barierę 60 USD za baryłkę. Obecnie cena ropy w USA przekracza poziom 63 USD za baryłkę. Oba gatunki ropy rozpoczęły bieżący tydzień wysoko, w okolicach piątkowego zamknięcia. 
 
Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjają informacje, które sugerują możliwe ograniczenie podaży ropy naftowej w państwach OPEC. Pomijając kwestię porozumienia naftowego, które samo w sobie narzuciło limity produkcji ropy naftowej w państwach kartelu i niektórych krajach spoza niego (m.in. Rosji), to trudna sytuacja ma miejsce w Wenezueli, Iranie oraz Libii. 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Problemy dotyczące Wenezueli już od kilku miesięcy wspierają kupujących na rynku ropy – nie tylko ze względu na tamtejszy drastyczny spadek wydobycia i eksportu ropy naftowej, ale także ze względu na niemałe prawdopodobieństwo konfliktu wewnętrznego, w który potencjalnie mogłyby zaangażować się USA czy Rosja. Amerykańskie działania mocno wpływają na Iran – USA zapowiedziały bowiem wprowadzenie kolejnych sankcji na ten kraj, które m.in. zaostrzą dotychczasowe ustalenia w sprawie eksportu ropy naftowej. Z kolei w Libii na nowo rozgorzały wewnętrzne walki, które potęgują problemy w i tak rozchwianym przemyśle wydobywczym i naftowym tego kraju. 
 
Powyższe informacje przełożyły się na zwyżki notowań ropy naftowej, zwłaszcza przy piątkowym dodatkowym wsparciu dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Jednak, mimo że polityka zagraniczna USA w dużej mierze przełożyła się ostatnio na wzrost cen ropy, to jednocześnie właśnie sytuacja w tym kraju stanowi największe zagrożenie dla scenariusza dalszych zwyżek cen. Produkcja ropy naftowej w USA nadal rośnie – co prawda dynamika tych zmian jest mniejsza niż w poprzednich latach, ale i tak prognozy zakładają dalszy wzrost wydobycia i eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych. O ile więc w krótkoterminowej perspektywie optymiści na rynku ropy mogą być w przewadze, to perspektywy na najbliższe kilka tygodni czy miesięcy nie są już tak dobre, przynajmniej biorąc pod uwagę obecnie znane czynniki. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ
 
Sezonowy popyt wsparciem dla cen miedzi. 
 
Poprzedni tydzień na rynku miedzi był dość burzliwy i zakończył się spadkiem notowań tego surowca. Próby dotarcia cen miedzi w Stanach Zjednoczonych do poziomu 3 USD za funt okazały się nieudane, a cena miedzi w tym kraju niewiele przekracza obecnie poziom 2,90 USD za funt. 
 
 
Inwestorzy na rynku miedzi wyczekują obecnie jakiegoś istotnego impulsu, który mógłby doprowadzić do kolejnego większego ruchu cen miedzi. Takim impulsem mógłby być kompromis Stanów Zjednoczonych i Chin w sprawie wzajemnego handlu, ale na razie – mimo deklarowanego przez polityków z obu krajów postępu w rozmowach – negocjacje nie przyniosły żadnego przełomu. Nadzieje na porozumienie USA i Chin to dla inwestorów za mało, aby notowania miedzi kontynuowały zwyżkę z pierwszych dwóch miesięcy tego roku. 
 
Również protest dotyczący kopalni Las Bambas w Peru nie wpłynął długoterminowo na ceny surowca. W drugiej połowie marca lokalna ludność zablokowała drogi prowadzące do tej kopalni, prowadząc do paraliżu organizacyjnego i wstrzymania wydobycia. Ze względu na duże znaczenie tej kopalni na światowym rynku, ta informacja pchnęła ceny miedzi w górę. Niemniej, protest to już przeszłość – obie strony wypracowały kompromis, a produkcja miedzi w kopalni ma zostać niebawem przywrócona. 
 
Największą szansą na wzrost cen miedzi w kolejnych miesiącach jest silniejszy popyt sezonowy. Wiosna i lato to okres zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec, wynikający m.in. z przyspieszenia prac budowlanych – szczególnie wyraźnie widać ten efekt na (wciąż) prężnym chińskim rynku. Ten efekt może jednak nie wystarczyć do kontynuacji wzrostu cen miedzi, jeśli temu scenariuszowi nie będzie sprzyjać sytuacja polityczna czy dane makro.
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
MEANDRY BIZNESU: Tomasz Czechowicz   Słów kilka o inwestycjach w condohotele i aparthotele
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie