Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pallad

05.12.2018 09:51  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pallad
ROPA NAFTOWA
 
Wyhamowanie zwyżek cen ropy w oczekiwaniu na spotkanie OPEC.
 
Przez większość wczorajszej sesji notowania ropy naftowej pięły się w górę. Niemniej, ostatnie godziny przyniosły pogorszenie nastrojów i zakończenie całej sesji na minusie. Mieszane nastroje inwestorów na rynku tego surowca są związane z niepewnością dotyczącą rezultatów czwartkowego spotkania OPEC w Wiedniu.
 
W tym tygodniu dały o sobie mocniej znać wewnętrzne podziały w kartelu. Zapowiedzi wyjścia z OPEC przez Katar, brak chęci dołączenia do jakichkolwiek cięć produkcji przez Iran – to tylko niektóre wyzwania, z którymi kartel musi sobie poradzić. Jednak na rynku pojawiają się informacje o tym, że Arabia Saudyjska prowadzi liczne rozmowy z przedstawicielami innych krajów OPEC, zmierzające ku wypracowaniu wspólnych działań zmierzających ku stabilizacji cen ropy. Prawdopodobnie przyjmą one formę solidarnego cięcia wydobycia ropy naftowej o co najmniej 1,3 mln baryłek dziennie. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
 
Arabia Saudyjska w ostatnim czasie znalazła się między politycznym młotem a kowadłem. Z jednej strony, kraj ten dba o relacje ze Stanami Zjednoczonymi (które zresztą przymknęły oko na zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi). Donald Trump wzywał Saudyjczyków do zwiększania produkcji ropy w tym roku w celu obniżenia cen surowca. Z drugiej strony, USA nieprzyjemnie zaskoczyły Arabię Saudyjską udzieleniem wyjątków od zakazu handlu z Iranem aż ośmiu krajom. W tym kontekście ropy naftowej na świecie z powrotem zaczęło być za dużo i pojawiła się potrzeba ograniczania wydobycia. 
 
Według nieoficjalnych doniesień z OPEC i Rosji, cytowanych przez agencję Reuters, Saudyjczycy mają jednak pewien problem z przekonaniem Rosji do dołączenia do cięć produkcji. Rosjanie już wcześniej deklarowali chęć długoterminowej współpracy z kartelem – w ramach kontynuacji porozumienia naftowego – jednak nie chcą teraz ciąć produkcji o sugerowane przez Saudyjczyków 250-300 tys. baryłek dziennie, lecz raczej o około 140 tys. baryłek dziennie. Niemniej, już sam fakt, że Rosjanie są gotowi do ograniczenia produkcji, jest pozytywnym sygnałem. 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PALLAD
 
Pallad droższy niż złoto.
 
Początek bieżącego tygodnia przyniósł wyraźne zwyżki na rynkach metali szlachetnych, wspierane osłabieniem amerykańskiego dolara. Niemniej, już wczoraj wieczorem USD nabrał więcej siły, co doprowadziło do wyhamowania wzrostów na rynkach kruszców. Dzisiaj rano złoto, srebro i platyna tanieją. 
 
Najlepiej radzi sobie pallad, który dzisiaj kontynuuje zwyżkę, a w ostatnich tygodniach i miesiącach zdecydowanie błyszczy na tle pozostałych metali szlachetnych. Obecnie notowania palladu przekroczyły już poziom 1240 USD za uncję, tym samym przebijając swoją ceną nawet złoto.
 
Optymizm na rynku palladu ma swoje uzasadnienie fundamentalne, wynikające z ograniczonej podaży oraz dużego popytu na pallad, głównie ze strony branży motoryzacyjnej. To z kolei przełożyło się na przedłużający się deficyt na globalnym rynku palladu. Niemniej, w ostatnich tygodniach zwyżki mają już głównie charakter spekulacyjny, co stwarza coraz większe ryzyko korekty spadkowej. 

 
Notowania palladu – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie