Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, platyna

07.01.2019 10:21  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, platyna
ROPA NAFTOWA
 
Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej.
 
O ile czwarty kwartał 2018 roku był na rynku ropy naftowej wyjątkowo słaby i zakończył się wręcz dramatycznymi przecenami tego surowca. Natomiast początek 2019 roku przyniósł w końcu nieco więcej siły strony popytowej. Od kilku dni notowania ropy rosną, odbijając się w górę od wielomiesięcznych minimów. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI zbliżają się do poziomu 49 USD za baryłkę, z kolei cena europejskiej ropy Brent przekroczyła poziom 58 USD za baryłkę. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
 
Część tej zwyżki wynika z przyczyn technicznych, tj. z odreagowania wzrostowego po okresie dynamicznych przecen. Jednak optymizm zawitał na rynku ropy naftowej także z przyczyn fundamentalnych – chociaż tu należy go przyjmować z pewnym dystansem. Kluczowym czynnikiem obecnie wpływającym na spadek awersji inwestorów do ryzyka na szerokim rynku finansowym jest rozpoczęcie kolejnego etapu rozmów przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Chin na temat potencjalnego rozwiązania konfliktu handlowego.

Dotychczas konflikt ten negatywnie wpływał na oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie, a tym samym, popytu na ropę naftową. Perspektywa jego zażegnania trochę te obawy zmniejsza, aczkolwiek i tak na razie do całkowitego rozwiązania konfliktu droga jest jeszcze daleka. 
 
Większą szansę na impuls do wzrostów cen ropy dają informacje o cięciu produkcji ropy naftowej w OPEC i Rosji, które mają nastąpić już na początku bieżącego roku – zresztą, kartel już w grudniu wyraźnie obniżył wydobycie tego surowca. Cięcia, wynikające ze zobowiązań w ramach porozumienia naftowego, mają na celu zapobieżenie doprowadzenia do znaczącej nadwyżki na globalnym rynku ropy. A ta mogłaby się pojawić, zważywszy na dalsze zwiększanie produkcji ropy w Stanach Zjednoczonych. 
 
W rezultacie, perspektywa dla cen ropy na najbliższe tygodnie jest dobra, co wynika ze splotu czynników technicznych oraz fundamentalnych. Natomiast w perspektywie kilku miesięcy sytuacja już nie przedstawia się tak optymistycznie.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

PLATYNA
 
Dynamiczne odbicie notowań platyny w górę.
 
Przełom 2018 i 2019 roku jest wyjątkowo udany dla strony popytowej na rynkach złota i srebra. Notowania obu tych metali systematycznie pięły się w górę w ostatnich tygodniach. Również ceny palladu radziły sobie dobrze, docierając na nowe historyczne maksima w ostatnich tygodniach. 
 
Na tle pozostałych głównych metali szlachetnych przez dłuższy czas wyjątkowo słabo prezentowała się platyna. Po całkiem dobrym, wzrostowym rozpoczęciu 2018 roku (trwającym zaledwie 3 tygodnie), później na rynku tego kruszcu na dobre zadomowiły się niedźwiedzie, a zniżka zatrzymała się dopiero jesienią. Późniejsze odreagowanie wzrostowe było natomiast nieśmiałe w porównaniu do sytuacji na rynkach pozostałych kruszców.
 
Z kolei kilka ostatnich tygodni poprzedniego roku było na rynku platyny czasem dość wąskiej konsolidacji cen tego kruszcu, w rejonie 780-800 USD za uncję. Dopiero końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła dynamiczne wybicie cen w górę, kontynuowane także dzisiaj rano. W rezultacie, cena platyny przekracza już poziom 820 USD za uncję. 
 
Wąski zakres konsolidacji dawał szansę na wybicie, natomiast impulsem okazało się oświadczenie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej o tym, że będzie on ostrożnie podejmował decyzje na temat polityki monetarnej w USA w tym roku ze względu na świadomość ryzyka związanego z globalną gospodarką. Te słowa wywarły spadkową presję na wartość amerykańskiego dolara, pozwalając na dynamiczne wzrosty szlachetnym kruszcom, w tym platynie.
 
 
Notowania platyny – dane dzienne

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie