Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

03.01.2019 10:15  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
ROPA NAFTOWA
 
Początek roku przy dużej zmienności cen ropy.
 
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczne zmiany cen tego surowca. Po słabym początku dnia, notowania ropy wzrosły w jego drugiej połowie, jednak sama końcówka dnia przyniosła kolejne zniżki. Ostatecznie pierwsza sesja bieżącego roku dla cen ropy naftowej zakończyła się na niewielkim plusie, jednak podwyższona zmienność pokazała jednocześnie, że notowania tego surowca wciąż ulegają wahaniom mało związanym z rynkowymi fundamentami. 
 
Obecnie na rynku ropy naftowej przeważają pesymiści, co wynika z niepewności dotyczącej sytuacji na szerokim rynku finansowym. Wśród inwestorów dominują obawy o stan globalnej gospodarki, zwłaszcza przy pojawiających się coraz częściej niepokojących danych makro z Chin oraz impasu politycznego wewnątrz USA, powiązanego z goverment shutdown. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
Problemy polityczno-gospodarcze na świecie na razie trudno uznać za poważne, jednak same obawy przed spowolnieniem w globalnej gospodarce budzą pytania o przyszły popyt na ropę. Jest to o tyle istotne, że podaż tego surowca pozostaje duża i pojawiają się obawy o powrót rynku do sporej nadpodaży. Jednocześnie, OPEC i Rosja zapowiedziały cięcie produkcji ropy naftowej w tym roku, co może przynajmniej częściowo zniwelować efekt rekordowej produkcji ropy w USA. Na razie żaden scenariusz nie jest pewny, a notowania ropy naftowej pozostają rozchwiane. Dzisiaj rano powróciły one do spadków, jednak potencjał do kontynuacji zniżek jest już niewielki po fali przecen z IV kwartału 2018 roku. 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

ZŁOTO
 
Złoto najdroższe od pół roku.
 
Ostatnie kilka tygodni na rynku złota było okresem niemal nieprzerwanych zwyżek. Cena kruszcu, która jeszcze w połowie listopada oscylowała w okolicach 1200 USD za uncję, obecnie dotarła już do rejonu 1290 USD za uncję. Tym samym, notowania złota znajdują się na najwyższych poziomach od pół roku. 
 
Strona popytowa na rynku złota jest silna ze względu na niepewność dotyczącą przyszłości globalnej gospodarki oraz rynków finansowych. W ostatnim czasie zmienność na rynkach akcji oraz na rynkach wielu kluczowych surowców jest podwyższona, a to sprzyja poszukiwaniu „bezpiecznych przystani” przez inwestorów. Za jedną z nich uważane jest złoto, które miało słaby 2018 rok, ale obecnie doświadcza wzmożonego zainteresowania ze strony osób posiadających kapitał, co widać chociażby po dużych napływach aktywów do funduszy ETF opartych o złoto. 
 
Zwyżce cen złota wciąż sprzyja zamieszanie polityczne w Stanach Zjednoczonych, dotyczące tzw. goverment shutdown, którego koniec może nie nastąpić zbyt prędko. Natomiast jutro czynnikiem wpływającym na ceny złota może być dyskusja obecnego i byłych szefów Fed: Jeroma Powella oraz Janet Yellen i Bena Bernanke. W ich rozmowie inwestorzy będą wypatrywać wskazówek dotyczących scenariuszy prowadzenia polityki monetarnej w USA w tym roku. 
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Super wiadomość dla posiadaczy samochodów

    ~Weronika   (3 stycznia o 11:53)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie