Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

10.01.2019 11:09  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
ROPA NAFTOWA
 
Rekordowa produkcja ropy naftowej w USA.
 
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważa strona popytowa. Podczas gdy jeszcze pod koniec grudnia notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły do wielomiesięcznych minimów poniżej 43 USD za baryłkę, obecnie cena tego gatunku ropy zbliżyła się do 52 USD za baryłkę. Analogicznie, jeszcze dwa tygodnie temu notowania europejskiej ropy Brent oscylowały w okolicach 50-51 USD za baryłkę, podczas gdy obecnie przekraczają one poziom 60 USD za baryłkę. 
 
Odreagowanie wzrostowe notowań ropy naftowej było uzasadnione, ponieważ ceny ropy spadały niemal nieprzerwanie przez trzy miesiące, a pesymizm inwestorów na tym rynku wydawał się nieproporcjonalnie duży w porównaniu do fundamentów. Owszem, stronie podażowej sprzyjały rosnąca produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz słabe dane makroekonomiczne z różnych kluczowych gospodarek świata – ale jednocześnie OPEC oraz niektóre kraje spoza kartelu, w tym Rosja, obniżają wydobycie.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Wydaje się, że wzrost produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych jest już w dużym stopniu uwzględniony w cenach tego surowca. Jak podał wczoraj w swoim cotygodniowym raporcie Departament Energii USA, produkcja ropy naftowej w USA wciąż wynosi rekordowe 11,7 mln baryłek dziennie. Rosnące wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych oraz zdobywanie przez Amerykanów zamówień na ropę z USA z coraz to nowych krajów, sprawiają, że w Zatoce Meksykańskiej trwa prawdziwy wyścig w zakresie budowy większych portów eksportowych, mogących obsłużyć ogromne tankowce. 
 
Powyższe informacje nie są jednak zaskoczeniem, dlatego nie wpływają one szczególnie negatywnie na ceny ropy. Większym problemem w krótkoterminowej perspektywie jest brak konkretnych efektów rozmów dyplomatycznych na linii USA-Chiny, rozpoczętych w poniedziałek. Jeśli Amerykanie i Chińczycy nie przedstawią w najbliższym czasie pozytywnych rezultatów spotkania, to mogą na nowo rozbudzić obawy o brak prawdziwej chęci zażegnania konfliktu handlowego – co zapewne zwiększy awersję inwestorów do ryzyka.
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Powrót cen złota do wzrostów.
 
Ostatnie dni na rynku złota były okresem delikatnego odreagowania spadkowego na wykresie tego kruszcu, po wcześniejszych kilku tygodniach wyraźnych zwyżek. Niemniej, już wczorajsza sesja przyniosła powrót notowań złota do wzrostów i ponowne przekroczenie poziomu 1290 USD za uncję.
 
Stronie popytowej na rynku złota sprzyjała słabość amerykańskiego dolara, z którym kruszec wykazuje odwrotną korelację. Wczoraj notowania USD spadły za sprawą konfliktu wewnętrznego polityków w USA, przedłużającego government shutdown, a także potwierdzenia bardziej gołębiego nastawienia Rezerwy Federalnej do prowadzenia polityki monetarnej w USA. Wczoraj opublikowane zostały minutki z grudniowego posiedzenia Fed, sugerujące, że instytucja ta nie będzie śpieszyć się z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Wywołały one nawet falę spekulacji na temat rosnącego prawdopodobieństwa cięć stóp procentowych w USA, bardziej niż ich podwyżek. 
 
Zmiana nastawienia Fed na bardziej gołębie, problemy w USA, a także niepewność dotycząca wyniku rozmów dyplomatycznych na temat konfliktu handlowego USA i Chin – to kluczowe czynniki obecnie sprzyjające wzrostom cen złota. Obecnie notowania kruszcu znajdują się w okolicach ważnej psychologicznej bariery, na poziomie 1300 USD za uncję, która może ograniczać zapędy kupujących – jednak najprawdopodobniej tylko w ujęciu krótkoterminowym.
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie