Komentarz surowcowy DM BOŚ - złoto, srebro

30.01.2019 10:46  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - złoto, srebro
ZŁOTO
 
Polityka USA wobec Chin i oczekiwania wobec Fed wspierają wzrosty cen złota.
 
Podczas gdy większość stycznia na rynku złota była dość nudna, końcówka bieżącego miesiąca jest emocjonująca. W ostatnich dniach strona popytowa na rynku tego kruszcu mocno się rozpędziła. Jeszcze na początku sesji w miniony piątek cena złota wynosiła około 1280 USD za uncję, podczas gdy bieżący tydzień rozpoczął się dla cen złota w rejonie 1300 USD za uncję, a dzisiaj rano notowania kruszcu dotarły już do 1320 USD za uncję. 
 
Na tak dużą aktywność strony popytowej na rynku złota wpływ mają obecnie przede wszystkim dwie kwestie. Po pierwsze, inwestorzy oczekują gołębiego nastawienia Rezerwy Federalnej do polityki monetarnej w USA w tym roku. Dzisiaj ma zapaść decyzja ws. stóp procentowych w tym kraju i spodziewane jest utrzymanie ich na niezmienionym poziomie. Możliwe również, że na konferencji po posiedzeniu FOMC instytucja ta zapowie ostrożne podejście do podnoszenia stóp procentowych, które przedstawiciele Fed sugerowali już wielokrotnie w ostatnich miesiącach. Tego typu nastawienie Fed, odbiegające od sytuacji sprzed roku czy dwóch, stawia amerykańskiego dolara pod presją podaży, a jednocześnie wspiera zwyżkę notowań złota. 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
 
Po drugie, silnej pozycji złota sprzyja niepewność dotycząca konfliktu polityczno-gospodarczego Stanów Zjednoczonych i Chin. Mimo że oba kraje w ostatnich miesiącach ogłaszały chęć zażegnania konfliktów i wypracowania lepszych relacji, fakty temu przeczą. Ostatnie oskarżenia Amerykanów dotyczące naruszenia przez spółkę Huawei sankcji na Iran mogą przełożyć się negatywnie na rozmowy USA i Chin w kwestii konfliktu handlowego.
 
Podsumowując, sytuacja fundamentalna na rynku złota sprzyja wzrostom cen kruszcu. Podobnie jest z sytuacją techniczną na wykresie cen złota, która pokazuje wybicie górą z konsolidacji. Warto jednak pamiętać, że ostatnie wzrosty są wyjątkowo dynamiczne i nastawione w dużej mierze pod dzisiejszą decyzję Fed – więc niewykluczone, że wieczorem nastąpi pewne odreagowanie na zasadzie „kupowania plotek i sprzedawania faktów”.
 
SREBRO
 
Cena srebra w pobliżu 16 USD za uncję.
 
Ostatnie wzrosty notowań złota przełożyły się także na sytuację na wykresie cen srebra. Notowania tego kruszcu dynamicznie rosną od minionego piątku, a dzisiaj rano zbliżyły się już do poziomu 16 USD za uncję. Tym samym, dzisiaj cena srebra była najwyższa od pierwszej połowy lipca minionego roku. 

Zobacz także: Złoto i srebro w cenowej konsolidacji
 
Notowania srebra wykazują dodatnią korelację z cenami złota, dlatego cokolwiek dzieje się z żółtym kruszcem, przekłada się istotnie na ceny srebra. Niemniej, przez wiele ostatnich miesięcy ceny srebra – mimo że podążały za kierunkiem zmian na rynku złota – radziły sobie relatywnie słabo w porównaniu do notowań złota. Wynika to z faktu, że srebro jest traktowane przez wielu inwestorów jako metal nie tyle szlachetny, co przemysłowy, ze względu na jego szerokie wykorzystanie w przemyśle. To zaś kreuje większą presję spadkową na wykresie cen srebra w obliczu obaw o spowolnienie gospodarcze w Chinach i ogólnie w globalnej gospodarce. 
 
Notowania srebra – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.

Zobacz także inne materiały wideo:
Albert "Longterm" Rokicki, #109 PYTANIA DO LONGTERMA (18.01.2019)   startupy.tv| Aleksandra Berest, Get Achieve
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie