Komentarz surowcowy DM BOŚ

09.05.2018 10:01  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ ROPA NAFTOWA
 
Powrót amerykańskich sankcji na Iran praktycznie pewny, ceny ropy w górę.

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Notowania ropy gatunku WTI gwałtownie spadły, chwilowo schodząc nawet poniżej poziomu 68 USD za baryłkę – jednak później równie dynamicznie nastąpiło odrabianie strat, które sprawiło, że cała sesja zakończyła się neutralnie. Z kolei dzisiaj rano cena ropy naftowej WTI powraca do wzrostów, docierając do okolic 71 USD za baryłkę.
 
Wczorajsze gwałtowne zmiany notowań ropy naftowej i dalsza presja na wzrost cen wynikają z wczorajszego komunikatu ze strony Donalda Trumpa, informującego o zamiarze przywrócenia sankcji na Iran, obejmujących głównie eksport ropy naftowej. Amerykański prezydent zadeklarował nawet zaostrzenie stanowiska wobec tego kraju, stanowczo wykluczając dążenia do podpisania nowego porozumienia na linii USA-Iran. Trump dodał, że sankcjami objęte zostanie także każdy kraj, który wspomaga Iran.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Chociaż Amerykanie wydają się nieugięci, to możliwe, że tym razem sankcje nie wpłyną na gospodarkę Iranu tak wyniszczająco jak podczas poprzedniej rundy sankcji, z 2012 roku. Wtedy USA razem z Unią Europejską objęły sankcjami ten bliskowschodni kraj, doprowadzając do obniżki tamtejszej podaży ropy o około milion baryłek. Tym razem jednak kluczowi politycy z UE deklarują chęć utrzymywania relacji handlowych z Iranem. Podobnie jak oni, łagodne stanowisko względem Iranu mają kraje azjatyckie, gdzie trafia spora część ropy naftowej z Iranu. W rezultacie, tegoroczne sankcje mogą przyczynić się do mniejszej obniżki produkcji ropy naftowej w Iranie, w zależności od tego, które kraje dołączą do USA.
 
ZŁOTO
 
Powrót złota do spadków na skutek silniejszego dolara.
 
Po neutralnym początku bieżącego tygodnia, notowania złota powróciły do zniżek. Cena tego surowca dzisiaj rano zbliżyła się już do technicznego wsparcia w okolicach 1305 USD za uncję. Jest to jednocześnie jeden z najniższych poziomów cen w bieżącym roku.
 
Presja na spadek cen złota wynika w dużej mierze z kontynuacji zwyżek notowań amerykańskiego dolara. Waluta ta ma ogromne przełożenie na notowania żółtego kruszcu. Inwestorzy na rynku złota nie zareagowali również istotnie na wzrost ryzyka na Bliskim Wschodzie, związany z planem ponownego narzucenia przez USA sankcji na Iran.
 
Z technicznego punktu widzenia, cena złota znajduje się obecnie przy ważnym wsparciu i dopiero wyraźne przekroczenie w dół poziomu 1304 USD, a nawet 1303 USD za uncję, mogłoby otworzyć cenom złota drogę do dalszych spadków. Kluczową psychologiczną barierą jest poziom 1300 USD za uncję.
 
 
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie