Komentarz surowcowy DM BOŚ

08.06.2018 10:06  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ ROPA NAFTOWA
 
Majowy import ropy do Chin wysoki, ale poniżej rekordu.
 
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł dość spokojną konsolidację notowań po wcześniejszej fali spadków. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI oscylowały w ostatnich dniach w okolicach 65-66 USD za baryłkę, czyli na najniższych poziomach od dwóch miesięcy.
 
Dzisiaj nad ranem polskiego czasu pojawiły się informacje o handlu zagranicznym w Chinach w maju. Co prawda bilans handlu zagranicznego znalazł się na niższym poziomie od oczekiwań, jednak trudno uznać te dane za rozczarowujące ze względu na duże dynamiki importu i eksportu w poprzednim miesiącu. Również informacje dotyczące stricte rynku ropy naftowej miały w zasadzie neutralny wydźwięk.

W maju import ropy do Chin znalazł się na poziomie 39,05 mln ton, czyli około 9,2 mln baryłek dziennie. To mniej niż w kwietniu tego roku (9,6 mln baryłek dziennie), ale więcej niż w maju roku poprzedniego (8,76 mln baryłek dziennie). Ogólnie, w pierwszych pięciu miesiącach tego roku import ropy naftowej do Chin wzrósł o około 8% w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku.
 
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
 
Dane te pokazują, że o ile import ropy do Chin nie pobija już kolejnych rekordów, to wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Chiny są, obok Stanów Zjednoczonych, jednym z kluczowych konsumentów ropy naftowej na świecie, więc zdrowy popyt na ropę w tym kraju sprzyja wzrostom cen tego surowca. Niemniej, po stronie podażowej mamy perspektywę zwiększania produkcji ropy nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Rosji oraz państwach OPEC. Ważne decyzje zapadną najprawdopodobniej już za dwa tygodnie, na oficjalnym spotkaniu przedstawicieli krajów kartelu w Wiedniu.
 
SOJA
 
Dynamiczna zniżka notowań soi w USA.
 
Ostatnie dni na rynku soi przyniosły dynamiczny zjazd notowań tego surowca w dół. Cena soi w Stanach Zjednoczonych jeszcze dwa tygodnie temu oscylowała w granicach 10,30-10,50 USD za buszel, podczas gdy obecnie nie przekracza ona 9,70 USD za buszel.
 
Główną przyczyną dramatycznej zniżki cen soi w USA są obawy o zaostrzenie się wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jakiekolwiek zastoje handlowe uderzyłyby najprawdopodobniej najmocniej właśnie w rynek soi, ponieważ Chiny są dominującym importerem tego surowca z USA. Państwo Środka odpowiada za 60% całkowitego globalnego importu soi.
 
W obliczu niepewności dotyczącej współpracy handlowej na linii USA-Chiny, stronie popytowej na rynku soi nie pomogły istotnie dane dotyczące majowego importu tego surowca do Chin, mimo że okazały się całkiem niezłe. W maju Państwo Środka importowało 9,69 mln ton soi, co stanowiło znaczącą poprawę w stosunku do kwietnia (6,9 mln ton).
 
 
 
 
Notowania soi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie