Komentarz surowcowy DM BOŚ

19.06.2018 09:58  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ MIEDŹ
 
Dynamiczne spadki notowań miedzi w USA.
 
W ostatnich tygodniach sytuacja na rynku miedzi zmieniała się jak w kalejdoskopie. Kilka sesji w pierwszych dniach czerwca przyniosło dynamiczne zwyżki notowań tego metalu na skutek obaw o strajk w największej kopalni miedzi na świecie, chilijskiej Escondida. Niemniej, później pojawiły się rozczarowujące dane makroekonomiczne z Chin, które doprowadziły do spadkowego odreagowania – natomiast w ostatnich dniach presję spadkową na ceny miedzi wywołuje głównie zaostrzenie relacji handlowych na linii USA-Chiny, które budzi pytania o przyszłość całego globalnego handlu oraz światowej gospodarki.
 
Sytuacja na rynku miedzi w ostatnim czasie pokazuje, jak dynamicznie potrafią się zmieniać nastroje inwestorów na tym rynku – i jak krótka może być ich pamięć. Obawy związane z napięciami handlowymi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami praktycznie całkowicie przyćmiły kwestię sporu w kopalni Escondida.

Warto przypomnieć, że nadal trwają tamtejsze negocjacje pomiędzy przedstawicielami związków zawodowych a władzami operującej kopalnią spółki BHP Billiton – i chociaż obie strony już wielokrotnie deklarowały gotowość i chęć osiągnięcia kompromisu, to nie jest tajemnicą, że ich propozycje dotyczące płac wyraźnie się dotychczas różniły. Sytuacja w kopalni Escondida będzie więc powracać na rynek miedzi w kolejnych tygodniach.
 
 
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Tymczasem obecnie w centrum uwagi są relacje USA-Chiny, które weszły w nową fazę wzajemnych pogróżek dotyczących możliwych ograniczeń w handlu. Ostrą retorykę utrzymuje nie tylko Donald Trump, ale także strona chińska, a to zwiększa awersję inwestorów do ryzyka, uderzając negatywnie w notowania miedzi. W ciągu ostatnich kilku sesji notowania miedzi w USA zniwelowały już praktycznie całą zwyżkę z pierwszych dni czerwca i powróciły do okolic 3,07 USD za funt.
 
PLATYNA
 
Cena platyny blisko ważnego technicznego wsparcia.
 
Po dynamicznej piątkowej zniżce cen metali szlachetnych, na początku bieżącego tygodnia złoto wyhamowało spadki, a nawet delikatnie odreagowało wzrostem cen. Niemniej, ta sytuacja nie dotyczy notowań pozostałych popularnych wśród inwestorów metali szlachetnych, czyli srebra, platyny oraz palladu. Ceny tych, tzw. „białych” szlachetnych kruszców, na początku tego tygodnia kontynuują zniżki, aczkolwiek ich dynamika jest nieco mniejsza niż w piątek.
 
Strona popytowa już od wielu miesięcy jest relatywnie słaba na rynku platyny. Notowania tego surowca radzą sobie gorzej niż reszta metali szlachetnych. W maju i w pierwszej połowie czerwca ceny platyny oscylowały w okolicach 900 USD za uncję, poruszając się w konsolidacji. Tymczasem ostatnie spadkowe sesje sprowadziły notowania poniżej poziomu 880 USD za uncję.

Oznacza to, że ceny platyny poruszają się już w okolicach tegorocznych i ubiegłorocznych minimów, które przypadają na rejon 870-880 USD za uncję. Może to być szansa na odreagowanie wzrostowe dla strony popytowej – niemniej, w obliczu niepewnej sytuacji w globalnej gospodarce i presji spadkowej na szerokim rynku metali szlachetnych, odreagowanie może być jedynie krótkoterminowe i mało dynamiczne.
 
 
 
 
Notowania platyny – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie