Komentarz surowcowy DM BOŚ

05.07.2018 10:28  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ ROPA NAFTOWA
 
Sankcje i cła w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy.
 
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian notowań tego surowca. Cena europejskiej ropy Brent wciąż porusza się w okolicach 78 USD za baryłkę, natomiast notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI oscylują w pobliżu 74 USD za baryłkę. Niemniej, mimo niewielkich zmian cen ropy, nie można powiedzieć, że na tym rynku niewiele się dzieje. Prym na nowo zaczęły wieść jednak nie dane makro, a kwestie polityczne.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Wczoraj prezydent Iranu, Hassan Rouhani, po raz kolejny stanowczo wypowiedział się na temat sankcji narzuconych na ten kraj przez Stany Zjednoczone. Sankcje, ogłoszone w maju, mają wejść w życie najpóźniej w listopadzie, po upływie półrocznego okresu przejściowego. W poprzednim tygodniu Donald Trump wezwał sojuszników USA do tego, by do 4 listopada zredukowali do zera import ropy naftowej z Iran Na odpowiedź polityków z Bliskiego Wschodu nie trzeba było długo czekać. Na początku tygodnia pojawiły się groźby blokowania przez Iran dostaw ropy naftowej z sąsiednich krajów, a wczoraj Rouhani powiedział, że w razie nieustępliwości Stanów Zjednoczonych, jest on gotów na zerwanie współpracy z obserwatorami ONZ, którzy przyjeżdżają do Iranu regularnie na inspekcje sytuacji w tamtejszym sektorze atomowym.
 
Rozwój sytuacji wokół Iranu może być różny. Przerwanie dostaw tamtejszej ropy z pewnością nie byłoby na rękę krajom Unii Europejskiej oraz Azji, ponieważ to właśnie w te regiony trafia większość irańskiego surowca. W obliczu sporów handlowych pomiędzy USA a Chinami oraz Unią Europejską, związanymi z wprowadzeniem wyższych ceł przez Amerykanów, ani Europejczycy, ani Azjaci, nie stoją murem za USA w tej sprawie. W rezultacie, kraje UE i Azji nie przestają zamawiać ropy naftowej z Iranu – jednocześnie jednak negocjacje polityczne trwają, więc żaden kraj nie jest w stanie zagwarantować Iranowi długoterminowej współpracy.
 
Tymczasem już jutro w Stanach Zjednoczonych wprowadzone zostaną wysokie cła na import dóbr chińskich o wartości około 34 mld USD. Chiny planują cła odwetowe, jednak nie jest znana data potencjalnego wprowadzenia cła na import amerykańskiej ropy naftowej do Państwa Środka. Niemniej, nawet te cła, które pojawią się jutro, mogą mieć negatywny wpływ na międzynarodowy handel i na całą globalną gospodarkę, co budzi obawy o popyt na ropę naftową na świecie.
 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
MIEDŹ
 
Ceny miedzi pogrążone przez konflikt handlowy USA i Chin.
 
Notowania miedzi mają fatalną passę od kilku tygodni. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych jeszcze niecały miesiąc temu sięgnęła 3,30 USD za funt, podczas gdy obecnie oscyluje ona w okolicach 2,85 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi od sierpnia 2017 roku.
 
O ile na przestrzeni ostatnich kilku tygodni presję na ceny miedzi wywierał silny amerykański dolar, to w ostatnich dniach przeważające znaczenie ma zbliżające się wielkimi krokami wprowadzenie ceł w Stanach Zjednoczonych na import dóbr z Chin. Ma on nastąpić już jutro, i ten fakt budzi obawy o związane z tym pogorszenie sytuacji gospodarczej Chin, a co za tym idzie, także spadek popytu na miedź ze strony tego kraju.
 
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie