Komentarz surowcowy DM BOŚ

10.07.2018 11:22  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ ROPA NAFTOWA
 
Notowania ropy naftowej w górę, OPEC odpiera zarzuty Trumpa.
 
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia trzymają się wysoko. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI porusza się powyżej poziomu 74 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent oscylują w okolicach 78,50-79,00 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów ropy naftowej są to poziomy zbliżone do tegorocznych maksimów.
 
Dzisiaj wsparciem dla cen ropy naftowej są plany strajku pracowników sektora naftowego w Norwegii po nieudanych negocjacjach płacowych. Niemniej, na razie nie wiadomo, czy będą one dotkliwe dla szerokiego rynku ropy, dlatego inwestorzy reagują na nie z pewnym dystansem. Zaburzenia produkcji ropy naftowej już się w Norwegii zdarzały, jednak te istotniejsze na ogół miały związek z problemami technicznymi, nie zaś z przedłużającymi się strajkami.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Tymczasem nieustannie uwagę inwestorów przyciągają plany OPEC w zakresie produkcji ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego roku. Wczoraj na temat polityki kartelu wypowiedział się przewodniczący tej organizacji, Suhail Mohamed al-Mazrouei, który jednocześnie jest ministrem ds. ropy naftowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mazrouei odparł zarzuty Donalda Trumpa, jakoby to OPEC była głównymi winowajcą, odpowiedzialnym za wysokie ceny ropy i, tym samym, drożenie paliw. Według szefa OPEC, kartel przyznaje, że ma wpływ na ceny ropy, ale nie one są w centrum jego uwagi – zamiast tego, państwa kartelu skupiają się na dążeniu do zrównoważonego rynku ropy pod kątem popytu i podaży. Mazrouei powiedział również, że OPEC faktycznie posiada możliwości szybkiego zwiększenia produkcji ropy naftowej w razie potrzeby, a same Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają wolne moce przerobowe wynoszące około 400-600 tys. baryłek ropy dziennie.
 
Spadek poziomu globalnych zapasów ropy naftowej oraz zaburzenia w produkcji tego surowca w różnych krajach świata (Wenezuela, Libia, Iran) to czynniki sprzyjające utrzymywaniu się wysokich cen ropy naftowej. Niemniej, o dalsze zwyżki notowań może być trudno w obliczu planów zwiększania produkcji ropy w OPEC oraz obaw dotyczących spadku popytu na ropę w Chinach ze względu na konflikt handlowy z USA. 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO
 
Cena złota stabilna na początku bieżącego tygodnia.
 
Po trzech tygodniach zniżek, poprzedni tydzień zakończył się wzrostem notowań złota. Cena kruszcu tydzień temu odbiła się w górę z okolic 1240-1243 USD za uncję, czyli z rejonu wsparcia wyznaczonego przez lokalne minimum z grudnia 2017 r.
 
Na początku bieżącego tygodnia cena złota próbuje kontynuować zwyżkę, jednak na razie bez większych sukcesów. Wczorajszą sesję notowania złota zakończyły na niewielkim plusie, a dzisiaj w zasadzie tkwią one w konsolidacji. Chociaż stronie popytowej na rynku złota sprzyja niepewność polityczna dotycząca m.in.

Brexitu oraz wojny handlowej między USA a Chinami (gdzie złoto zyskuje jako tzw. „bezpieczna przystań” na rynkach finansowych), jednak w dążeniu do dalszych zwyżek w tym tygodniu przeszkadza sytuacja na rynkach walutowych. Jeszcze w poprzednim tygodniu korekta spadkowa na dolarze przyczyniła się do wzrostów cen złota, jednak wczoraj i dzisiaj rano amerykańska waluta delikatnie zyskuje na wartości.
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie