Komentarz surowcowy DM BOŚ

11.07.2018 10:16  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ ROPA NAFTOWA
 
Prognozy wzrostu produkcji ropy w USA do 12 mln baryłek dziennie.
 
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej nie przynosi dynamicznych zmian. Podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji dominowała strona popytowa, która doprowadziła notowania ropy naftowej do okolic tegorocznych maksimów, jednak nie do ich przekroczenia. Tymczasem dzisiaj rano prym na tym rynku wiedzie strona podażowa: notowania amerykańskiej ropy WTI zeszły z powrotem poniżej poziomu 74 USD za baryłkę, natomiast cena europejskiej ropy Brent przekroczyła w dół poziom 78 USD za baryłkę.
 
Inwestorzy na globalnym rynku ropy naftowej obawiają się rozwoju sytuacji gospodarczo-politycznej na świecie w kontekście postępującego protekcjonizmu w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Donald Trump ogłosił, że USA rozważają wprowadzenie wysokich ceł na kolejne dobra importowane z Chin, o wartości 200 miliardów USD.

Komunikat taki pojawił się zaledwie kilka dni po oficjalnym wprowadzeniu pierwszej dużej rundy ceł na chińskie towary (6 lipca). Nowe cła raczej nie zostaną wprowadzone szybko, jednak perspektywa eskalacji wojny handlowej na linii USA-Chiny budzi uzasadnione obawy o kondycję całej globalnej gospodarki.
 
 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
Stronie podażowej sprzyjają także prognozy dotyczące dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wczoraj w swoim miesięcznym raporcie Energy Information Administration (EIA, będąca częścią Departamentu Energii) podała, że oczekuje zwyżki produkcji ropy w USA do poziomu 12 mln baryłek dziennie już w przyszłym roku po raz pierwszy w historii.
 
Stany Zjednoczone zwiększają wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych już od dwóch dekad, jednak w ostatnich latach dynamika zmian przyspieszyła. W 2017 roku produkcja ropy w USA wzrosła o 5,6%, a w bieżącym roku prognozowany jest wzrost o 15,4%. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to Stany Zjednoczone staną się największym producentem ropy naftowej na świecie jeszcze do końca bieżącego roku. EIA prognozuje, że w bieżącym kwartale średnia produkcja ropy w USA wyniesie 10,91 mln baryłek dziennie, a w IV kw. br. aż 11,29 mln baryłek dziennie.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
CUKIER
 
Prognozy kolejnej znaczącej nadwyżki na globalnym rynku cukru.
 
Ostatnie tygodnie na rynku cukru przyniosły spadki cen tego surowca, po wcześniejszym odreagowaniu wzrostowym. Strona popytowa na tym rynku wciąż jest relatywnie słaba – i trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę niekorzystne fundamenty rynku cukru.
 
Wczoraj Agribusiness Intelligence, wchodząca w skład grupy analitycznej Informa, podała prognozę nadwyżki na globalnym rynku cukru w sezonie 2018/2019 na poziomie 7,2 mln ton. Jest to niewielka poprawa w stosunku do nadwyżki z sezonu 2017/2018, wynoszącej 7,3 mln ton. Kolejny rok sporej nadwyżki na światowym rynku cukru jest efektem nieoczekiwanie dużej produkcji cukru w Tajlandii oraz w Indiach.
 
Dla inwestorów oznacza to, że problem, z którym rynek cukru boryka się – z niewielkimi przerwami – od niemal dekady, wciąż istnieje. Prognozy nadwyżki sugerują, że cena cukru będzie pozostawać pod presją podaży w najbliższych miesiącach.
 
 
 
Notowania cukru w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie