Komentarz surowcowy DM BOŚ

19.09.2018 09:49  Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ GAZ ZIEMNY
 
Decyzja o cłach uderzających w import amerykańskiego gazu ziemnego do Chin.
 
Ostatnie miesiące na rynku gazu ziemnego były dość spokojne. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych poruszała się w szerokiej konsolidacji w okolicach 2,75-3,00 USD za mln BTU. Niemniej, w tym tygodniu inwestorzy mogli liczyć – przynajmniej na razie – na więcej emocji. 
 
Cena gazu ziemnego w USA wczoraj wystrzeliła dynamicznie w górę. Częściowo była to techniczna kontynuacja ruchu w górę po odbiciu od ważnego poziomu wsparcia, jednak nie tylko. Wsparciem dla cen gazu ziemnego w USA były wczoraj informacje o zaostrzeniu wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. O ile ogłoszone w poniedziałek nowe amerykańskie cła na import dóbr chińskich do USA nie uderzały bezpośrednio w rynek surowcowy, to wczoraj Chiny odpowiedziały analogicznymi cłami, obejmującymi m.in. import gazu ziemnego z USA do Chin. 
 
 
Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne
 
Nowe cła mają wejść w życie 24 września i najprawdopodobniej ograniczą one import amerykańskiego gazu ziemnego do Państwa Środka. Paradoksalnie, rynek nie zareagował jednak spadkiem cen gazu w USA, tylko ich wzrostem. Wynika to z faktu, że nowe cła stawiają pod znakiem zapytania ambitne plany Stanów Zjednoczonych, dotyczące budowy nowych terminali eksportowych i zwiększenia eksportu, a tym samym, ustanowienia USA nowym liderem energetycznym w skali świata.

Nowe terminale miały bowiem eksportować surowiec głównie do Chin, zważywszy na fakt, że dotychczas to właśnie ten azjatycki kraj importował najwięcej gazu z USA. Jeśli budowa terminali się opóźni lub USA zrezygnują z części z nich, będzie to oznaczało mniej surowca na globalnym rynku. 
 
Niemniej, pierwsza nerwowa reakcja inwestorów nie musi wcale wyznaczać nastrojów na kolejne dni i tygodnie. Warto mieć bowiem na uwadze, że ostatecznie nowe cła najprawdopodobniej będą oznaczać mniejszy popyt na amerykański gaz ze strony Chin. 
 
KAWA
 
Notowania kawy arabica najniżej od 2005 roku.
 
Notowania kawy systematycznie spadają już od kilku lat. Bieżący rok nie jest wyjątkiem – cena kawy konsekwentnie porusza się w dół. W przypadku amerykańskiej kawy arabica, notowanej w Stanach Zjednoczonych, bieżący rok przyniósł zejście notowań poniżej bariery 100 centów za funt, a w bieżącym tygodniu dotarły one już do rejonu 95-96 centów za funt, czyli do najniższego poziomu od 2005 roku. 
 
Duży udział w ostatnim przyspieszeniu zniżek cen kawy arabica miały działania spekulacyjne inwestorów instytucjonalnych, jednak pomagały także fundamenty. W Brazylii – kraju będącym największym producentem kawy, w tym kawy arabica, na świecie – opublikowano rządowe prognozy, zakładające rekordową produkcję kawy w 2018 roku, na poziomie 59,9 mln 60-kilogramowych worków. Oprócz wyjątkowo udanych plonów, presję na niskie ceny kawy wywiera słabość brazylijskiego reala. 
 
Z technicznego punktu widzenia, rynek kawy zdradza już objawy wyprzedania, jednak bez istotnego impulsu fundamentalnego trudno będzie o trwałe odbicie cen w górę. 
 
 
Notowania kawy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie