Komentarz tygodniowy Polska i Świat - Nadchodzi kolejna fala umocnienia surowców?

29.12.2017 08:37  Surowce
Komentarz tygodniowy Polska i Świat - Nadchodzi kolejna fala umocnienia surowców? Mijający tydzień z powodu przerwy świątecznej nie przyniósł przełomowych wydarzeń na rynkach finansowych. Globalnie obroty spadły  mimo większego skupienia uwagi inwestorów na rynkach surowcowych. Szczególną uwagę warto zwrócić na notowania ropy i miedzi.

Trwająca od pół roku fala wzrostowa na rynku ropy wywołana została przez bardzo zdecydowana postawę krajów OPEC i Rosji. Dzięki ograniczeniu dziennego wydobycia o 1,8 mln baryłek udało się doprowadzić do sytuacji, w której ogromne zapasy „czarnego złota” zaczęły się zauważalnie kurczyć i inwestorzy uwierzyli, że w przyszłym roku rynek może zostać zbilansowany.

Ostatnie dni pokazały jednak, jak łatwo drobne (w skali światowej) wydarzenia mogą tę chwiejną równowagę zakłócić. Atak bombowy na libijski rurociąg spowodował ograniczenie transportu o 100 tys. baryłek dziennie, co przy braku możliwości magazynowania surowca w sposób bezpośredni przekłada się na wydobycie. Spowodowało to skumulowanie problemów z podażą związanych z niedawnym wykryciem pęknięcia na jednym z odcinków rurociągu Forties transportującego ropę z Morza Północnego.

Obsługująca go spółka zmuszona była wstrzymać transport około 450 tys. baryłek dziennie. Dodatkowo w czwartek agencja Xinhua podała, że w listopadzie chińskie zapasy ropy spadły o 3% w stosunku do poprzedniego miesiąca, do poziomu 26,15 mln ton. Wszystkie te wydarzenia pobudziły wyobraźnię inwestorów i spowodowały gwałtowne wzrosty cen kontraktów terminowych zarówno na ropę Brent jak i WTI. Należy pamiętać, że gdyby krótkoterminowy trend został utrzymany, będzie to sprzyjało wzrostowi produkcji z amerykańskich złóż łupkowych,  co jest naturalnym hamulcem dla dużej spekulacji cenowej.

Innym surowcem strategicznym, na który warto w tym tygodniu zwrócić uwagę jest miedź. Po spektakularnym jednodniowym spadku na początku grudnia, ceny tego metalu w systematyczny sposób wspinają się w górę, osiągając w ostatnich dniach kolejne lokalne rekordy. Ostatni raz podobne poziomy cenowe można było obserwować w połowie 2014 roku. Przyczyn dobrej koniunktury na tym rynku należy oczywiście szukać w informacjach pochodzących od największego konsumenta tego surowca - Chin. Z powodu konieczności ograniczenia zanieczyszczeń powietrza w okresie zimowym władze nakazały wstrzymanie na tydzień produkcji w największej chińskiej kopalni należącej do Jiangxi Copper Co. Dalsza aktywność chińskiego producenta będzie uzależniona od kolejnych pomiarów zanieczyszczeń. Samo czasowe ograniczenie produkcji nie wystarczyłoby do zapewnienia dużych wzrostów cen, jednakże nakładają się na to optymistyczne prognozy dotyczące rosnącego popytu, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych i z Europy. Według ostatnich informacji na rynku miedzi zarówno w bieżącym roku jak i w przyszłym oczekiwany jest znaczący deficyt w relacji do przewidywanego popytu.

Ostatnie wzrosty cen wybranych surowców nasuwają pytanie, czy po długim okresie hossy na rynkach akcji nie nadszedł wreszcie właściwy moment na przeniesienie części inwestowanych środków w kierunku segmentu towarowego. M.in. reforma podatkowa Trumpa może przyczynić się w przyszłym roku do stopniowego osłabiania dolara amerykańskiego, co byłoby znaczącym czynnikiem pobudzającym gospodarki emerging markets oraz rynek surowcowy.RDM Wealth Management


Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie