Konflikt w Iraku i obawy o nowe sankcje na Iran wsparciem dla cen ropy naftowej

16.10.2017 10:22  Surowce
Konflikt w Iraku i obawy o nowe sankcje na Iran wsparciem dla cen ropy naftowej ROPA NAFTOWA
 
Konflikt w Iraku i obawy o nowe sankcje na Iran wsparciem dla cen ropy naftowej.
 
Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od kontynuacji zwyżek. Cena tego surowca gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano oscyluje już w okolicach 52 USD za baryłkę, zbliżając się do lokalnych maksimów z końca września.
 
Obecnie na rynku ropy naftowej kilka czynników stanowi krótkoterminowe wsparcie dla cen ropy naftowej. Jednym z nich jest wizja narzucenia sankcji na Iran przez Stany Zjednoczone po tym, jak w piątek prezydent USA, Donald Trump, odmówił certyfikowania umowy z tym bliskowschodnim krajem. Trump nie szczędził ostrych słów wymierzonych w Iran i wyraził gotowość do narzucenia na ten kraj nowych sankcji ze względu na „wielokrotne naruszenia porozumienia”, zawartego w 2015 r., czyli jeszcze za czasów administracji Baracka Obamy. Tym samym, obecny prezydent USA nie wierzy w zapewnienia międzynarodowych inspektorów, potwierdzające dopasowywanie się Iranu do postanowień sprzed dwóch lat.
 
Chociaż na razie żadne oficjalne kroki w tej sprawie nie zostały podjęte, to potencjalne dalsze pogłębianie się napięć na linii USA-Iran może stanowić wsparcie dla notowań ropy naftowej. Stronie popytowej na rynku tego surowca obecnie sprzyja także zaostrzenie konfliktów wewnętrznych w Iraku i przesuwanie się irackich wojsk w stronę roponośnych okolic miasta Kirkuk, obecnie zajętych przez Kurdów.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
 
MIEDŹ
 
Cena miedzi na najwyższym poziomie od 3 lat.
 
W ostatnich dniach optymiści uderzyli z dużą siłą na rynku miedzi. Cały miniony tydzień upłynął pod znakiem zwyżek cen tego metalu, a dzisiaj rano notowania miedzi wybiły się na tegoroczne maksima i, tym samym, na najwyższe poziomu od 2014 r.
 
Notowania miedzi w Londynie przekroczyły psychologiczną barierę 7000 USD za tonę, natomiast cena miedzi w Stanach Zjednoczonych wybiła się w górę do okolic 3,20 USD za funt. Jeśli te – lub wyższe – i poziomy utrzymają się w pierwszej połowie tego tygodnia, to technicznie otworzy to drogę do dalszych dynamicznych zwyżek cen miedzi.
 
Z kolei fundamentalnym wsparciem dla cen miedzi były dzisiaj dane dotyczące inflacji w Chinach, wśród których uwagę przyciągnął wyższy od oczekiwań odczyt inflacji PPI (6,9% rdr wobec oczekiwań na poziomie 6,3% rdr) – świadczący pozytywnie o kondycji chińskiej gospodarki i budzący optymizm dotyczący tamtejszego popytu na surowce przemysłowe. Dodatkowo, stronie popytowej na rynku miedzi sprzyjają chińskie dążenia do walki z zanieczyszczeniem środowiska poprzez m.in. zamykanie hut – co prawda na razie odbijają się one przede wszystkim na innych surowcach (stali, węglu, rudzie żelaza), jednak niewykluczone, że będą one istotnym czynnikiem także na rynku miedzi.
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie