Metale szlachetne: pauza po dynamicznych wzrostach cen

08.01.2019 10:54  Surowce
Metale szlachetne: pauza po dynamicznych wzrostach cen
Końcówka poprzedniego roku na rynkach metali szlachetnych była niezwykle udana. Ceny złota pięły się w górę, by na początku stycznia otrzeć się o barierę 1300 USD za uncję. Z kolei notowania srebra wystrzeliły w górę po dłuższej konsolidacji, sięgając okolic 15,80 USD za uncję w bieżącym tygodniu. Ostatnie dni przynoszą jednak wyhamowanie zwyżek, a nawet korektę spadkową. Na razie nie sięga ona daleko. Notowania złota spadły do okolic 1285 USD za uncję, a cena srebra osunęła się do okolic 15,50 USD za uncję.
 
Notowania cen złota, 1TYG, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen srebra, 1TYG, źródło: Teletrader.com
 
Na razie ruch w dół należy traktować jako techniczne odreagowanie, ponieważ ruch ten ma niewielki zakres, a strona popytowa na rynkach złota i srebra była ostatnio bardzo silna. Jednym z podstawowych przyczyn tej siły było osłabianie się amerykańskiego dolara w ostatnich tygodniach. US Dollar Index jeszcze w pierwszej połowie grudnia sięgał poziomu 97,50 punktów, czyli okolic ubiegłorocznych maksimów. Tymczasem obecnie jego wartość oscyluje w okolicach 95,00-95,50 punktów, czyli znajduje się najniżej od października ub.r.
 
Słabszej kondycji dolara sprzyja niejednoznaczna polityka Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych. Oficjalnie Fed, z Jerome Powellem na czele, utrzymuje politykę zacieśniania polityki pieniężnej, jednak w ostatnim czasie podejście tej instytucji z jastrzębiego zmieniło się na bardziej gołębie. Powell przyznał, że dostrzega ryzyka gospodarcze i będzie do nich dopasowywał działania Fedu. To oznacza, że kolejne podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku nie są wcale pewne. Jeśli dane makro z gospodarki USA, ale i z całej światowej gospodarki, będą się pogarszać, to z pewnością Fed je uwzględni i skoryguje swoje nastawienie.
 
Dużo będzie zależało też od sytuacji na rynkach akcji. W ostatnich dniach się ona poprawiła za sprawą szans na porozumienie Stanów Zjednoczonych i Chin w kwestii konfliktu handlowego po tym, jak politycy z obu krajów nawiązali rozmowy na początku tego tygodnia. Jednocześnie, pomijając ten fakt, sentyment na rynkach akcji był ostatnio słaby. A im on jest gorszy, tym lepiej dla złota i srebra.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie