Mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów gazu ziemnego w USA

20.10.2017 10:22  Surowce
Mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów gazu ziemnego w USA GAZ ZIEMNY
 
Mniejszy od oczekiwań wzrost zapasów gazu ziemnego w USA.
 
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku gazu ziemnego była okresem dynamicznych przecen. Cenie tego surowca w Stanach Zjednoczonych we wtorek po raz kolejny nie udało się pokonać poziomu 3 USD za mln BTU jako technicznego oporu, co poskutkowało odbiciem notowań w dół i dotarciem podczas wczorajszej sesji nawet do okolic 2,76 USD za mln BTU, czyli do najniższego poziomu od pierwszej połowy sierpnia tego roku. Tym samym, ceny gazu ziemnego w USA testowały wsparcie wyznaczone przez lokalne minimum sprzed ponad dwóch miesięcy.
 
Cała wczorajsza sesja na rynku gazu zakończyła się jednak na plusie, czego przyczyną były dane zawarte w cotygodniowym raporcie amerykańskiego Departamentu Energii, dotyczącym zapasów tego surowca w USA. Departament podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy gazu w tym kraju wzrosły o 51 mld stóp sześciennych, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o około 52-62 mld stóp sześciennych. Inwestorzy na rynku gazu cechują się jednak ostrożnym optymizmem i już dzisiaj notowania tego surowca w USA delikatnie korygują wczorajsze wzrosty. Popyt w najbliższych dniach może być bowiem stłumiony ze względu na relatywnie wysokie temperatury powietrza w USA jak na tę porę roku, które zmniejszają zapotrzebowanie gospodarstw domowych i przedsiębiorstw na gaz w celach grzewczych.
 
W horyzoncie kilkutygodniowym i kilkumiesięcznym prognozy zakładają jednak większą presję na wzrost cen gazu ziemnego, bowiem w Stanach Zjednoczonych zapowiadana jest sroga zima, która zwiększyłaby popyt na ten surowiec.
 
Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne
 
KAKAO
 
Dynamiczny wzrost notowań kakao.
 
W bieżącym tygodniu na rynku kakao zdecydowanie dominuje strona popytowa. Wczoraj notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych zwyżkowały aż o 3,8%, przekraczając poziom 2140 USD za tonę. Tym samym, cena kakao dotarła do najwyższego poziomu od końca marca br.
 
Sentyment inwestorów na rynku kakao wyraźnie się zmienia. Ceny tego surowca rosną bowiem w dużej mierze dzięki zjawisku tzw. short covering, czyli zamykaniu krótkich pozycji przez inwestorów instytucjonalnych. Ich optymizm dotyczący kakao wynika po części z przesłanek fundamentalnych, głównie oczekiwań rosnącego popytu na kakao.
 
Notowania kakao w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie