Nerwowe wyczekiwanie na rynku złota

12.06.2018 11:05  Surowce
Nerwowe wyczekiwanie na rynku złota
Sytuacja na rynku złota w ostatnich tygodniach była napięta, ale nie było to do końca odzwierciedlane istotnymi ruchami cenowymi. Zmienność w ciągu dnia okazywała się często duża, jednak w kontekście ostatnich kilku tygodni notowania złota poruszały się w wąskim zakresie, w okolicach 1290-1310 USD za uncję. We wtorek rano cena tego kruszcu oscyluje w pobliżu 1300 USD za uncję.
 
Bieżący tydzień może być na rynku złota bardzo emocjonujący. Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Fed, na którym ma zapaść decyzja dotycząca stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwania inwestorów są raczej jednomyślne: spodziewają się oni podwyżki stóp procentowych w USA.

Trudno się temu dziwić, ponieważ zamiar podniesienia stóp można było wyczytać z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Z tej przyczyny scenariusz podwyżki jest już uwzględniony w notowaniach złota, a jego realizacja najprawdopodobniej nie będzie miała dużego przełożenia na ceny kruszcu. Jednak gdyby do podwyżki nie doszło, mogłoby to oznaczać presję na słabszego dolara amerykańskiego i wzrost notowań złota.
 
Kolejną ważną kwestią na tym rynku jest rozwój sytuacji politycznej na świecie. Niedawne napięcia pomiędzy liderami państw z grupy G7, wywołane w dużej mierze polityką protekcjonistyczną Stanów Zjednoczonych, budziły obawy o to, że szczyt przywódców USA i Korei Północnej również nie zakończy się pojednawczo.

Jednak na spotkaniu Donalda Trumpa i Kim Dzong Una zostało wypracowane porozumienie pomiędzy tymi krajami. Teoretycznie powinien to być ważny krok w dążeniach do ograniczania ryzyka politycznego na świecie, a to z kolei negatywnie powinno odbić się na cenach złota. Tymczasem rynek zachowuje się bardzo stabilnie, jakby niedowierzając w dobre intencje Korei Północnej.
  
Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Podsumowując: mimo że obecnie sytuacja na rynku złota jest jeszcze spokojna, to już w najbliższych dniach istnieje duże prawdopodobieństwo podwyższonej zmienności notowań kruszcu.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie