Nerwowość na rynkach akcji odbija się na ropie

06.02.2018 11:34  Surowce
Nerwowość na rynkach akcji odbija się na ropie
Po fatalnym początku tygodnia na amerykańskiej Wall Street i po poniedziałkowych  spadkach notowań „czarnego złota”, we wtorkowy poranek ceny ropy rosną. Kontrakty na brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztują ok. 67,20 dolarów za baryłkę, z kolei za kontrakty na baryłkę West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku trzeba zapłacić 63,90 dolarów.
 
Notowania cen ropy Brent, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły poniedziałkową sesję znaczną przeceną akcji. Jeden z głównych indeksów nowojorskiej giełdy - Dow Jones Industrial - zanotował największą stratę punktów w historii. Zaniepokojenie skalą przeceny na Wall Street wyraził nawet Biały Dom. Na spadki w Stanach Zjednoczonych jednoznacznie zareagowały giełdy azjatyckie. Nic dziwnego, że słabe nastroje udzieliły się także inwestującym w surowce, choć we wtorek z rana obserwować możemy odreagowanie spadków na kontraktach na ropę.
 
Notowania ropy naftowej w dół ciągnęły także informacje odnośnie liczby odwiertów z łupków w USA. Ta wzrosła do najwyższego poziomu od 6 miesięcy - z danych firmy Baker Hughes liczba wiertni wynosi już 765 i jest najwyższa od początku sierpnia ubiegłego roku. To może sygnalizować, że produkcja ropy za oceanem będzie rosła, a już teraz wynosi ponad 10 mln baryłek dziennie - najwyżej od ponad 40 lat.
 
Co więcej, z danych, które w ubiegłym tygodniu opublikował amerykański Departament Energii wynika, że - po 10 kolejnych tygodniach spadków zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych - tamtejsze rezerwy wzrosły o ponad 6 mln baryłek do ponad 418 mln baryłek.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie