Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin

13.10.2017 10:38  Surowce
Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin  ROPA NAFTOWA
 
Niemal rekordowy import ropy naftowej do Chin.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, po słabym początku wczorajszej sesji, w późniejszych godzinach notowania ropy naftowej osuwały się w dół, testując okolice 50 USD za baryłkę jako techniczne wsparcie. Niemniej, zostało ono obronione, a cena tego surowca z powrotem ruszyła w górę. Dzisiaj rano notowania amerykańskiej ropy WTI przekroczyły z powrotem poziom 51 USD za baryłkę i obecnie sięgają okolic 51,50 USD za baryłkę.
 
W czwartek wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej były dane zawarte w cotygodniowym raporcie Departamentu Energii USA, dotyczącego zapasów paliw. Ze względu na poniedziałkowe święto w USA, raport ten w bieżącym tygodniu został przedstawiony nie w środę, lecz w czwartek. Podano w nim, że w minionym tygodniu zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych spadły o 2,75 mln baryłek. To większa zniżka niż oczekiwano (spodziewano się spadku o 1,9 mln baryłek), to także zupełnie inny kierunek niż pokazywały środowe dane zaprezentowane przez Amerykański Instytut Paliw (wzrost zapasów o 3,1 mln baryłek).
 
Z kolei dzisiaj rano kupujących na rynku ropy wspierają optymistyczne dane dotyczące importu paliw do Chin. Według nich, we wrześniu Państwo Środka importowało 37 mln ton ropy naftowej, czyli około 9 mln baryłek dziennie. To drugi najlepszy wynik w historii, podnoszący średnią dla miesięcy styczeń-wrzesień do poziomu 8,5 mln baryłek dziennie. Co więcej, najnowsze prognozy wskazują na możliwość utrzymania się dużego importu ropy do Chin także w ostatnim kwartale br.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
SOJA
 
Dynamiczny wzrost notowań soi po korekcie prognoz USDA.
 
O ile w pierwszej połowie bieżącego tygodnia ceny soi w Stanach Zjednoczonych znajdowały się pod presją podaży, to wczoraj nastąpił znaczący zwrot notowań tego surowca w górę. Cena soi w USA w czwartek zwyżkowała o około 3%, zbliżając się do poziomu 10 USD za buszel i, tym samym, docierając do najwyższych poziomów od lipca br.
 
Bezpośrednią przyczyną tego dynamicznego ruchu wzrostowego była korekta prognoz amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), dotyczących plonów soi w USA. Według tej instytucji, wyniosą one w tym sezonie 49,5 buszli na akr wobec wcześniejszych oczekiwań na poziomie 49,9 buszli na akr.
 
Dodatkowym wsparciem dla cen soi jest obecnie niedostateczna ilość deszczu na terenach uprawy tej rośliny w Brazylii. Ponadto, dzisiaj rano kupującym pomagają informacje o dużym imporcie soi do Chin: we wrześniu wyniósł on 8,1 mln ton, co oznacza wzrost o 12,7% rdr. W krótkoterminowej perspektywie, inwestorzy mają więc podstawy do utrzymania wzrostowej tendencji i testu bariery 10 USD za buszel jako technicznego oporu na wykresie soi.
 
Notowania soi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie