Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Notowania ropy z sygnałem do kupna, soja z realnym zagrożeniem trwałości trendu wzrostowego

17.04.2018 12:00  Surowce
Notowania ropy z sygnałem do kupna, soja z realnym zagrożeniem trwałości trendu wzrostowego
Napięta sytuacja w Syrii oraz aktualnie największa od 2015 roku liczba wiertni ropy z łupków znacząc wpłynęły na notowania ropy w ubiegłym tygodniu. Stabilizujące się jednak warunki geopolityczne na Bliskim Wschodzie – przy trwałym wybiciu strefy 65.70 - 66,10 USD w odniesieniu do notowań ropy – mogą wywołać lokalną korektę na rynku, a tym samym dać inwestorom sygnał do kupna.

Odmiennie wygląda natomiast sytuacja na rynku soi. Tu lokalny opór w cenie 389.5 USD nie tylko pokrywa się z maksimum z listopada 2014 roku, ale może być sygnałem do szerokiej formacji prospadkowej RGR. Dopiero trwałe pokonanie bariery psychologicznej 400 USD będzie wiarygodnym impulsem do trwałych wzrostów, ale zanim to nastąpi, możliwe są lokalne korekty, zagrażające aktualnemu kanałowi wzrostowemu.

ROPA (OIL.WTI) – jest wstępny sygnał kupna z potencjałem do 79,50 USD

Trwałe wybicie strefy 65.70 - 66.10 USD oznacza, że mamy do czynienia ze wstępnym sygnałem kupna o potencjale w okolice poziomu 79.50 USD. Trzeba zakładać jednak górne ograniczenie szerokiego kanału wzrostowego, które może wywołać lokalną korektę na rynku. Jeżeli wspomniany zakres utrzyma się  w nadchodzącym tygodniu, sygnał kupna potwierdzi się.

 
Źródło: Aforti Exchange - notowania ropy w układzie miesięcznym

SOJA (SOYMEAL) – istnieje realne zagrożenie trwałości trendu wzrostowego

Kolejne tygodnie przynoszą lokalne cofnięcia notowań soi, które wykorzystywane są  do powrotu do wnętrza aktualnego kanału wzrostowego. Kupujący mają jednak utrudnione zadanie, gdyż lokalny opór w cenie 389.5 USD nie tylko pokrywa się z maksimum z listopada 2014 roku, ale może okazać się prawym "ramieniem" szerokiej formacji prospadkowej RGR.
 
Wszystko to sprawia, że pokonanie wspomnianego poziomu nie będzie proste, a nawet –  w przypadku jego przekroczenia – skutecznym oporem może okazać się już strefa 394 - 398 USD, wynikająca z oporów w długim terminie, nie wspominając o górnym ograniczeniu aktualnego kanału wzrostowego. Dopiero trwałe pokonanie bariery psychologicznej 400 USD będzie wiarygodnym sygnałem na trwałe wzrosty. Do tego czasu należy liczyć się z lokalnymi korektami, mogącymi zagrozić aktualnemu kanałowi wzrostowemu i trwałości tego trendu.

 
Źródło: Aforti Exchange - notowania ropy w układzie miesięcznym

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI                      
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie