Podwyżka prognoz popytu na ropę naftową w OPEC

12.10.2017 10:41  Surowce
Podwyżka prognoz popytu na ropę naftową w OPEC ROPA NAFTOWA
 
Podwyżka prognoz popytu na ropę naftową w OPEC.
 
Po dynamicznej wtorkowej zwyżce, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy naftowej WTI porusza się nadal w okolicach 51 USD za baryłkę. Dzisiaj rano strona podażowa wykazuje większą siłę.
 
Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej wczoraj były wyliczenia zawarte w miesięcznym raporcie OPEC. Instytucja ta podniosła bowiem prognozę przyszłorocznego popytu na ropę naftową z kartelu o 230 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 33,06 mln baryłek dziennie. OPEC już od lipca br. konsekwentnie podnosi prognozy popytu na swoją ropę naftową. Co więcej, ze względu na narzucone limity produkcji ropy naftowej w OPEC (ze względu na porozumienie obowiązujące od początku br.), obecna produkcja ropy naftowej w kartelu nie przekracza poziomu 33 mln baryłek dziennie. Jeśli więc kartel zakłada utrzymanie limitów produkcji, to najnowsze prognozy oznaczają oczekiwania przyszłorocznego deficytu w przypadku ropy z kartelu.
 
Oczywiście sytuacja w skali całego świata rysuje się już inaczej, głównie ze względu na rosnącą produkcję ropy naftowej w krajach spoza OPEC, ze Stanami Zjednoczonymi na czele. Tu jednak również w raporcie kartelu zaznaczono, że wzrost kosztów i spadek rentowności wydobycia ropy naftowej ze skał łupkowych sprawi, że dynamika wzrostu produkcji ropy w USA będzie coraz mniejsza. Dodatkowo, w opublikowanym wczoraj raporcie OPEC dokonano korekty produkcji ropy w krajach spoza OPEC: przyszłoroczny jej wzrost ma wynieść 940 tys. baryłek dziennie, czyli o 60 tys. baryłek dziennie mniej niż w poprzedniej prognozie.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Kontynuacja wzrostów cen złota po minutkach Fed.
 
Wbrew oczekiwaniom, wczorajsza sesja na rynku złota nie należała do szczególnie intensywnych. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych spokojnie kontynuowała zwyżkę, która nieprzerwanie trwa na tym rynku od minionego piątku. Obecnie notowania złota zbliżyły się już do ważnej psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję. Poziom ten może zatrzymać kupujących, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie.
 
Protokół z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku zawierał informacje, które wspierały stronę popytową na rynku złota. Przedstawiciele amerykańskiego Fed wyrazili w nim co prawda gotowość do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jednak jednocześnie wyrazili obawy o niski poziom inflacji. Według części z nich, ten problem może utrzymać się przez dłuższy czas, a to stawia pod znakiem zapytania dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
 
Na razie wymowa minutek Fed nie przekreśla szans na grudniową podwyżkę stóp procentowych i wciąż jest ona oczekiwana na rynku. Dopiero sygnały, że mogłaby się ona przesunąć na przyszły rok, stanowiłyby większy cios dla amerykańskiego dolara i silniejsze wsparcie dla kupujących na rynku złota.
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie