Podwyższona zmienność notowań miedzi

18.08.2017 09:17  Surowce
Podwyższona zmienność notowań miedzi MIEDŹ
 
Podwyższona zmienność notowań miedzi.
 
Bieżący tydzień na rynku miedzi jest dość nerwowy. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych cechuje się podwyższoną zmiennością, jednak przewagę póki co ma wciąż strona popytowa na tym rynku.
 
Notowania miedzi mocno ruszyły w górę w środę, kończąc tę sesję na poziomie przekraczającym 2,96 USD za funt, czyli na tegorocznych maksimach i jednocześnie na najwyższym poziomie od listopada 2014 r. Jednak już czwartkowa sesja przyniosła równie dynamiczne spadkowe odreagowanie. Po części mogło być ono techniczną korektą, powiązaną z realizacją zysków przez inwestorów – jednak wczoraj istotny wpływ na ceny tego surowca miał także ogólny wzrost globalnej awersji do ryzyka, którego przyczyną było zamieszanie na amerykańskiej scenie politycznej. W tym kontekście ceny miedzi podążyły w dół razem z notowaniami akcji na amerykańskich giełdach.
 
Dzisiaj rano cena miedzi powróciła do wzrostów, umacniając swoją pozycję na poziomach przekraczających wyraźnie 2,90 USD za funt. Zwyżce notowań sprzyja ostatni spadek zapasów tego surowca monitorowanych przez LME. W kwestii prognoz dotyczących całego bieżącego roku, na razie wiele wskazuje na to, że rynek powinien pozostać w zbilansowany, tj. tegoroczny popyt będzie bliski podaży, przy czym prawdopodobieństwo niewielkiego deficytu jest odrobinę większe niż prawdopodobieństwo nadwyżki.
 
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
PALLAD
 
Cena palladu na nowych 16-letnich maksimach.
 
Ostrożne podejście Fed do zacieśniania polityki pieniężnej, zawarte w środowych minutkach z posiedzenia FOMC, wsparło kupujących na rynku metali szlachetnych. Zyskały nie tylko notowania złota i srebra, lecz mocno poszybowały w górę również ceny palladu. W środę notowania tego szlachetnego kruszcu wybiły się z impetem ponad poziom 900 USD za uncję i kontynuują zwyżkę do dzisiejszego poranka. Obecnie cena palladu wynosi już około 925-926 USD za uncję i jest najwyższa od 2001 r.
 
Notowania palladu są w ostatnim czasie szczególnie podatne na zwyżkowe argumenty. Rynek ten już od dekady tkwi w fundamentalnym deficycie, co sprawia, że jest on atrakcyjny dla strony popytowej na tle rynków innych metali szlachetnych. Dodatkowo, w ostatnim czasie wzrostom cen palladu sprzyjało nie tylko ożywienie kupujących na rynkach złota czy srebra, lecz także pozytywne trendy na rynkach metali przemysłowych. Pallad jest bowiem wykorzystywany przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, a jego notowania są wrażliwe m.in. na dane dotyczące produkcji samochodów na dynamicznie rozwijających się rynkach azjatyckich.
 
O ile notowania złota stoją obecnie w obliczu ważnego poziomu oporu, to notowania palladu z technicznego punktu widzenia mają otwarte pole do dalszych wzrostów.
 
 
Notowania palladu – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie