Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Pogorszenie nastrojów na rynku ropy naftowej

10.01.2017 10:01  Surowce
Pogorszenie nastrojów na rynku ropy naftowej
Jeszcze w minionym tygodniu notowania ropy naftowej utrzymywały się relatywnie wysoko. Niemniej, ostatnie dni przyniosły wyhamowanie wcześniejszych wzrostów, co było sygnałem coraz większej słabości strony popytowej na rynku tego surowca. Początek bieżącego tygodnia zdaje się potwierdzać tę tezę – w poniedziałek notowania ropy naftowej spadły o 3,6%.

Tym samym, cena europejskiej ropy Brent zeszła poniżej 55 USD za baryłkę. Z kolei notowania amerykańskiej ropy West Texas Intermediate przekroczyły w dół poziom 52 USD za baryłkę, schodząc tym samym do najniższego poziomu od połowy grudnia.
 
Notowania cen ropy Brent, 3M, źródło: Teletrader.com
 


 
Notowania cen ropy WTI, 3M, źródło: Teletrader.com
 
Na rynku ropy naftowej najważniejszym wydarzeniem początku 2017 roku pozostaje kwestia cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC i niektóre państwa non-OPEC, w tym Rosję. Kraje te zobowiązały się zmniejszyć wydobycie łącznie o 1,8 mln baryłek dziennie, przy czym największe cięcie produkcji zadeklarowała Arabia Saudyjska . Jednocześnie, niektóre kraje zostały wyłączone z konieczności ograniczenia wydobycia, co może stanowić wyzwanie dla OPEC, ponieważ budzi pytania o skuteczność całego porozumienia.

Te pytania są uzasadnione, chociażby ze względu na fakt, że kraje, które zostały wyłączone z porozumienia, faktycznie zwiększają swoją produkcję i eksport ropy naftowej. Swój przemysł naftowy systematycznie odbudowuje Libia, a tamtejsza National Oil Company przedstawiła plany dalszego zwiększania wydobycia. Z kolei Iran nieustannie zwiększa produkcję, a dodatkowo prowadzi ekspansję pod kątem eksportu ropy naftowej.

Do kluczowych odbiorców irańskiej ropy wciąż należą Chiny, Indie oraz Korea Południowa, jednak kraj ten coraz śmielej wkracza ze swoim surowcem do Europy, m.in. do Francji oraz Niemiec. Pod znakiem zapytanie stoi także kwestia dostosowania się do limitów wydobycia irackiego autonomicznego Kurdystanu, który – według nieoficjalnych informacji – wciąż produkuje więcej ropy niż powinien.
 
Na koniec, warto pamiętać o tym, że lukę po zmniejszonej produkcji ropy naftowej w OPEC mogą chętnie wypełnić Kanada i Stany Zjednoczone, gdzie liczba punktów wydobycia w ostatnich tygodniach rosła.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie