Pokaz siły strony popytowej ropy

11.01.2018 09:33  Surowce
Pokaz siły strony popytowej ropy
Bieżący tydzień jest już kolejnym pokazem siły strony popytowej na rynku ropy naftowej. Podczas wtorkowej sesji cena ropy gatunku WTI w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1,7%, natomiast notowania europejskiej ropy typu Brent zwyżkowały o 1,3%. Tym samym, sesyjne poziomy zamknięcia w przypadku obu gatunków „czarnego złota” były najwyższe od końcówki 2014 roku.
 
Notowania cen ropy Brent, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Później ruch notowań ropy naftowej w górę wyhamował, a ceny tego surowca ustabilizowały się w okolicach wtorkowych poziomów zamknięcia, gdzie pozostają do czwartkowego  poranka. Istotnej presji podaży na tym rynku wciąż nie widać, jednak ostatnie dynamiki wzrostów cen obu gatunków ropy naftowej budzą obawy o to, czy rynek ten nie jest przegrzany. 
 
Ostatnie dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych nie okazały się dużym zaskoczeniem. Departament Energii USA podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o niemal 5 mln baryłek, przy oczekiwaniach ich zniżki o niecałe 4 mln baryłek. Tym samym, dane departamentu były bardziej zbliżone do rynkowych szacunków niż opublikowane we wtorek wyliczenia Amerykańskiego Instytutu Paliw, który podał, że zapasy ropy naftowej spadły o ponad 11 mln baryłek.
 
Z kolei zapasy benzyny oraz destylatów w Stanach Zjednoczonych – wg wyliczeń Departamentu Energii – wzrosły w poprzednim tygodniu o nieco ponad 4 mln baryłek. Była to większa od oczekiwań zwyżka, ponieważ w przypadku benzyny oczekiwano wzrostu o 2,6 mln baryłek, a w przypadku destylatów – o 1,5 mln baryłek. Liczby te są wynikiem przede wszystkim zwiększonej aktywności amerykańskich rafinerii, która odbija się na wzroście zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
 
Informacją pozytywnie wpływającą na ceny ropy były wyliczenia departamentu dotyczące spadku produkcji ropy naftowej w USA o 290 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 9,5 mln baryłek dziennie. Dane te nie zmieniają jednak obrazu tego rynku, bo w tym roku oczekiwane jest wydobycie ropy w Stanach Zjednoczonych przekraczające barierę 10 mln baryłek dziennie.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie