Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Polityka rządzi rynkiem aluminium

08.11.2018 09:56  Surowce
Polityka rządzi rynkiem aluminium
W bieżącym roku nastroje inwestorów na rynku aluminium są bardzo zróżnicowane. Jeszcze w kwietniu na wykresie tego metalu widać było dynamiczny ruch w górę, który w ciągu zaledwie kilku tygodni podniósł ceny aluminium na LME z okolic 2000 USD za tonę do ponad 2500 USD za tonę. Później jednak było już tylko gorzej, a notowania aluminium spadały, jeszcze latem docierając z powrotem w okolice 2000 USD za tonę. Pesymizm utrzymuje się także obecnie, a ceny aluminium poruszają się już w okolicach 1980-1990 USD za tonę. 
 
Notowania cen aluminium, YTD, źródło: Teletrader.com
 
W bieżącym roku presję spadkową na ceny aluminium wywołały sankcje narzucone przez Stany Zjednoczone na Rosję, w tym na spółkę Rusal i jej prezesa, Olega Deripaskę. Rusal to rosyjski gigant aluminiowy, odpowiadający za znaczną część pierwotnego popytu na aluminium, a także produkcji aluminiowych elementów używanych w przemyśle. Sankcje wpłynęły jednak przede wszystkim negatywnie na oczekiwania dotyczące popytu, co odbiło się na spadkach cen aluminium.
 
Również wojna handlowa pomiędzy USA a Chinami nie pozostała neutralna dla cen aluminium, zwłaszcza że USA poinformowały w tym tygodniu o wprowadzeniu nowych, wyższych ceł na importowane z Chin aluminium. Stany Zjednoczone tłumaczą ten ruch polityką anty-dumpingową: amerykańskie firmy z branży aluminiowej zgłaszały wyjątkowo niskie ceny sprowadzanego z Chin surowca. USA zdecydowały się na podniesienie ceł z 96,3% do 176,2%. To mniej niż planowano wcześniej (nawet znacznie ponad 200%), jednak i tak Chińczycy podają, że jest to cios w ich eksport aluminium do USA.
 
Niepewność polityczna jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który odstrasza inwestorów od aluminium i podtrzymuje niskie ceny tego metalu. Dodatkowo, polityka protekcjonistyczna USA wpływa negatywnie na ceny praktycznie wszystkich metali przemysłowych, co ma przyczynę w oczekiwaniach spowolnienia wzrostu gospodarczego i związanego z nim spadku popytu na surowce. Dopóki polityka będzie rządzić rynkiem aluminium, ceny mogą pozostać pod presją podaży.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie