Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Porozumienie Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie cięć produkcji ropy naftowej

15.05.2017 10:57  Surowce
Porozumienie Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie cięć produkcji ropy naftowej ROPA NAFTOWA
 
Porozumienie Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie cięć produkcji ropy naftowej.
 
Początek nowego tygodnia przyniósł dynamiczną zwyżkę notowań ropy naftowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano dotarła już do okolic 49 USD za baryłkę. Bezpośrednią przyczyną tak wyraźnego wzrostu były informacje o porozumieniu Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie cięcia produkcji ropy naftowej.
 
Przedstawiciele tych krajów, będących liderami wydobycia ropy naftowej na świecie, rozmawiali dzisiaj w Pekinie na temat przedłużenia obowiązywania limitów produkcji ropy naftowej, ustanowionych pod koniec ubiegłego roku. Rosja dołączyła wtedy do porozumienia krajów OPEC tuż po jego oficjalnym przegłosowaniu, godząc się na znaczące cięcie produkcji. Ministrowie energii obu państw, Aleksander Nowak i Khalid al-Falih, dziś ogłosili decyzję o przedłużeniu porozumienia o 9 miesięcy, do końca marca 2018 r. 
 
Tak konkretna deklaracja ze strony Rosji i Arabii Saudyjskiej było zaskoczeniem, zwłaszcza że w ostatnich tygodniach przedstawiciele Rosji byli dość ostrożni w formułowaniu jakichkolwiek konkretnych obietnic dotyczących dalszej współpracy z OPEC. Co więcej, nie spodziewano się tego typu wiadomości tak wcześnie – inwestorzy oczekiwali ich dopiero po oficjalnym spotkaniu kartelu, zaplanowanym na 25 maja.
 
W rezultacie, obecnie na rynku ropy naftowej widać siłę strony popytowej, a to sprawia, że w krótkoterminowej perspektywie możliwe jest dotarcie cen tego surowca do psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę. Tymczasem perspektywa średnioterminowa wciąż pozostaje spadkowa lub co najwyżej konsolidacyjna ze względu na presję podaży na ceny ropy naftowej, wynikającą z dużej jej produkcji w Stanach Zjednoczonych.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
  
PLATYNA
 
Prognozy znaczącego spadku deficytu na rynku platyny.
 
Ostatnie sesje na rynku platyny były okresem wzrostu notowań tego surowca. Zwyżka ta wynikała jednak w dużej mierze z sytuacji technicznej na wykresie platyny, bowiem na początku maja cena tego kruszcu dynamicznie tąpnęła, docierając do technicznego wsparcia w okolicach 890 USD za uncję, wyznaczonego przez minimum z grudnia ub.r.
 
Tymczasem w długoterminowej perspektywie na rynku platyny mamy do czynienia wciąż z wyraźnym trendem spadkowym. Co więcej, sprzedającym sprzyjają także informacje dotyczące fundamentów tego rynku, które dzisiaj przedstawiła World Platinum Investment Council (WPIC). Według tej instytucji, w 2017 r. deficyt na rynku platyny ma się istotnie zmniejszyć, głównie za sprawą spadku popytu na platynę aż o 6% w ujęciu rdr przy jednoczesnym spadku podaży o zaledwie 2% rdr. W rezultacie, w bieżącym roku deficyt na rynku platyny ma wynieść 65 tys. uncji wobec ubiegłorocznych 360 tys. uncji.
 
Notowania platyny – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie