Powrót pesymistów na rynek ropy naftowej

14.05.2019 09:35  Surowce
Powrót pesymistów na rynek ropy naftowej
Notowania ropy naftowej w minionym tygodniu zachowywały się dość dobrze w kontekście rosnącej awersji inwestorów do ryzyka. Mimo że obawy dotyczące zaostrzenia relacji pomiędzy USA a Chinami dały się we znaki inwestorom na globalnych rynkach finansowych, to notowaniom ropy udało się zakończyć miniony tydzień na plusie.
 
Początek nowego tygodnia nie jest jednak już tak optymistyczny. Wczorajsza sesja, która wyróżniała się podwyższoną zmiennością, ostatecznie zakończyła się na minusie. Cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 61 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej poziomu 70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania ropy odbijają w górę, jednak nastroje są dalekie od optymistycznych.
 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrade.com
 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Czynnikiem, który w największym stopniu wywarł negatywny wpływ na notowania wielu surowców, był właśnie rozwój wydarzeń dotyczących negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ubiegłotygodniowe rozmowy zakończyły się fiaskiem i informacją o narzuceniu kolejnych wysokich ceł na dobra chińskie importowane do USA, już od minionego piątku. Na odpowiedź Chin nie trzeba było długo czekać: kraj ten ogłosił narzucenie w odwecie nowych wysokich ceł na dobra importowane z USA do Państwa Środka. Ich wprowadzenie ma nastąpić 1 czerwca.

Zobacz także: Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
 
USA i Chiny to państwa o kluczowym znaczeniu dla globalnej gospodarki. Ograniczenie ich wzajemnego handlu budzi obawy o spowolnienie gospodarki na całym świecie, a to nieuchronnie oznaczałoby spadek popytu na niektóre surowce. Zalicza się do nich m.in. ropa naftowa.
 
Ten negatywny wpływ na notowania „czarnego złota” równoważony jest jednak przez inną kwestię: spadek produkcji ropy naftowej w niektórych państwach OPEC. Sankcje narzucone przez USA na Wenezuelę i Iran przyczyniły się (i mogą przyczyniać się także w kolejnych miesiącach) do ograniczenia globalnej podaży surowca. Ten fakt, w obliczu trwającego porozumienia OPEC+, dodatkowo limitującego wydobycie ropy, jest najważniejszym argumentem strony popytowej w obecnych warunkach rynkowych.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna   Jak inwestować w condohotele
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie