Produkcja ropy naftowej w OPEC najniższa od maja br

05.12.2017 10:40  Surowce
Produkcja ropy naftowej w OPEC najniższa od maja br  ROPA NAFTOWA
 
Produkcja ropy naftowej w OPEC najniższa od maja br.
 
Po brawurowej, wzrostowej końcówce minionego tygodnia, stronie popytowej zabrakło siły na dalsze windowanie notowań ropy naftowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła bieżący tydzień od zniżki (o 1,5% podczas poniedziałkowej sesji), a dzisiaj cena tego surowca kontynuuje osuwanie się w dół, zbliżając się już do poziomu 57 USD za baryłkę.
 
Presja na spadek cen ropy naftowej jest uzasadniona ze względu na ubiegłotygodniową, zgodną z oczekiwaniami decyzję OPEC, dotyczącą przedłużenia porozumienia naftowego do końca 2018 r. w dotychczasowej formie. O dalsze wzrosty będzie trudno bez dodatkowych bodźców fundamentalnych. Obecnie cena ropy już nie reaguje na te ze strony OPEC – wczoraj pojawiły się informacje o tym, że w listopadzie produkcja ropy naftowej w krajach kartelu spadła o 300 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 32,48 mld baryłek dziennie. To najniższy wynik od maja tego roku, a jednocześnie jest to dowód na nieustępujące dobre dopasowanie krajów OPEC do ustalonych limitów produkcji ropy naftowej. W listopadzie wyniosło ono imponujące 112% w porównaniu z październikowym wynikiem 96%.
 
Niemniej, w dużej mierze to duże cięcie produkcji wynikało z czynników przejściowych, takich jak remonty na polach naftowych w Angoli czy też wewnętrzny konflikt zbrojny w Iraku. Pewnym zgrzytem w tym pozytywnym obrazku były także dzisiejsze słowa ministra energii Kazachstanu o tym, że jego krajowi będzie ciężko dopasować się do limitów produkcji. Kazachstan to jeden z krajów spoza OPEC, które dołączyły do naftowego porozumienia.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
SREBRO
 
Cena srebra przy ważnym poziomie wsparcia.
 
Ostatnie dni na wykresie srebra były okresem dynamicznych zniżek. Wyhamowały one na początku bieżącego tygodnia, czyli po dotarciu notowań tego kruszcu do okolic 16,20-16,30 USD za uncję. Rejon ten jest ważnym technicznym poziomem wsparcia, który już kilka razy w tym roku zatrzymał stronę podażową.
 
Ceny srebra są w dużej mierze powiązane z notowaniami złota, jednak w porównaniu z żółtym kruszcem, wykazują większą słabość, co pokazała ubiegłotygodniowa przecena, głębsza niż na wykresie złota. Tak czy inaczej, inwestorzy na rynku srebra powinni śledzić czynniki wpływające na ceny złota, takie jak kurs amerykańskiego dolara – zwłaszcza w obliczu sytuacji wokół reformy podatkowej w USA oraz zbliżającej się decyzji Fed ws. stóp procentowych.
 
Notowania srebra – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie