Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Prognozy znacznego wzrostu popytu na miedź w sektorze motoryzacyjnym

13.06.2017 10:46  Surowce
Prognozy znacznego wzrostu popytu na miedź w sektorze motoryzacyjnym MIEDŹ
 
Prognozy znacznego wzrostu popytu na miedź w sektorze motoryzacyjnym.
 
Po dynamicznych wzrostach cen miedzi pod koniec minionego tygodnia, bieżący tydzień rozpoczął się odreagowaniem wzrostów. Niemniej, cena miedzi w Stanach Zjednoczonych porusza się wciąż powyżej poziomu 2,60 USD za funt.
 
Nastawienie inwestorów do perspektyw rynku miedzi stało się bardziej optymistyczne po publikacji lepszych od oczekiwań danych dotyczących handlu zagranicznego Chin. Obecnie inwestorzy czekają jednak także na jutrzejsze dane makro z Chin (m.in. dynamikę produkcji przemysłowej), które również wpłyną na oczekiwania dotyczące popytu na miedź w tym kraju.
 
Tymczasem dzisiaj pojawił się ciekawy raport dotyczący perspektyw popytu na miedź ze strony branży motoryzacyjnej. IDTechEx i International Copper Association (ICA) podały, że prognozują znaczący wzrost zapotrzebowania na ten metal w sektorze produkcji samochodów elektrycznych. Według tych instytucji, w ciągu najbliższej dekady wzrost popytu na miedź z tej branży wzrośnie aż dziewięciokrotnie: z 185 tysięcy ton w 2017 r. do 1,74 mln ton w 2027 r.
 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
KAKAO
 
Dynamiczne wzrosty cen na rynku kakao.
 
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku kakao przyniosła dynamiczne odbicie cen w górę, które wczoraj było kontynuowane. W rezultacie, notowania kakao w Stanach Zjednoczonych wczoraj dotarły do poziomu 2081 USD za tonę, tym samym kończąc poniedziałkową sesję w okolicach lokalnego szczytu z 18 maja br. Jeszcze lepiej radziły sobie ostatnio notowania kakao w Wielkiej Brytanii, które dynamicznie rosły za sprawą słabego brytyjskiego funta i na początku bieżącego tygodnia dotarły one do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy.
 
Dodatkowym wsparciem dla cen kakao były informacje z Afryki Zachodniej, czyli kluczowego regionu produkcji kakao na świecie. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej ostatnio problemem były przedłużające się ulewy, które wzbudziły obawy o pogorszenie jakości uprawianego kakao. Jeśli niekorzystna pogoda się utrzyma, to potencjał wzrostowy cen kakao będzie spory, zwłaszcza że rynek zdyskontował już prognozy dużej produkcji.
 
 

 
Notowania kakao w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie