Raport surowcowy 11/10/2018

11.10.2018 12:34  Surowce
Raport surowcowy 11/10/2018 ROPA NAFTOWA

Negatywny wpływ globalnego sentymentu
 
Fala silnych spadków na kluczowych rynkach akcji zahaczyła też o rynek surowców – tu korelacja jest dość prosta. Rynek zareagował mechanicznie, dopiero później nadejdzie czas dogłębnej analizy. Perspektywy dla rynku ropy nie wyglądają jednak najlepiej. W ostatnich tygodniach rynek był ciągnięty przez temat nadchodzących sankcji na Iran i wpływu braku ropy z Teheranu na globalną podaż surowca. Inwestorzy ignorowali ryzyka w postaci pogarszającej się sytuacji na rynkach wschodzących, oraz ogólnie słabszych perspektyw dla globalnej gospodarki.

Tymczasem informacje, jakie napływały z Arabii Saudyjskiej w ostatnich dniach pokazują tylko, że Rijad może dążyć do zastąpienia irańskiej ropy swoją, poprzez renegocjacje umów z kluczowymi kontrahentami Teheranu (wczorajsze plotki nt. indyjskich firm, o czym pisałem w komentarzu). Oczywiście pewien ubytek będzie, ale czy to co ostatecznie zacznie funkcjonować po 4.XI nie zostało już zdyskontowane? Prognozy Międzynarodowej Agencji Energii na przyszły rok mówią o słabszym popycie za sprawą gorszych warunków dla wzrostu globalnej gospodarki (problemy krajów wschodzących i eskalacja wojen handlowych).
 
W krótkim okresie rynek będzie analizował wpływ huraganu Michael, który wczoraj uderzył w wybrzeże Florydy na aktywność firm z Zatoki Meksykańskiej – według najnowszych danych cięcie w produkcji surowca spadło o 42 proc., co jest największym ograniczeniem w tym roku. Nadmiernego dramatu jednak nie ma. Wczoraj opublikowane zostały dane API na temat zapasów surowca, które nie poprawiły nastrojów na ropie, Nieoczekiwanie wzrosły one w ubiegłym tygodniu aż o 9,7 mln baryłek do 410,7 mln baryłek, czyli 3-krotnie więcej od oczekiwań rynku. Dzisiaj o godz. 16:30 poznamy szacunki amerykańskiego Departamentu Energii, które zakładają wzrost zapasów o 2,17 mln baryłek.
 
Na wykresach ropy WTI (FOIL), oraz BRENT (FBRENT) mamy wybicie w dół potwierdzone złamaniem poprzednich dołków, co potwierdza wcześniejszą tezę o kontynuacji korekty rozpoczętej w zeszłym tygodniu. Dzienne wskaźniki potwierdzają ruch, co może sugerować, że zniżka będzie głębsza. W przypadku ropy WTI uwagę zwraca fakt, że notowania od lutego b.r w zasadzie poruszały się w szerokim kanale wzrostowym i mimo widocznych prób jego naruszenia, trend nie uległ zmianie. Obecnie dolne ograniczenie w/w kanału przebiega w okolicach 68,50 USD za baryłkę. Czy tam dojdziemy? Natomiast, co do ropy Brent to trudno tu o wyznaczenie kanału wzrostowego, ale można wyrysować jego projekcję bazując na jednym minimum z połowy sierpnia i liniach równoległych. To jednak sugerowałoby znacznie głębsze zejście kursu, bo do 75 USD za baryłkę. Czy to sugestia wymazania nazbyt wysokiego dyferencjału w cenach pomiędzy Brentem , a WTI? Zobaczymy.
 
 
Wykres dzienny FOIL
 
 
Wykres dzienny FBRENT
 
MIEDŹ
 
Notowania na ważnym wsparciu
 
Silne spadki na giełdach pociągnęły za sobą notowania większości surowców. Dla miedzi liczy się też to, co dzieje się w Chinach, tymczasem indeks giełdy w Szanghaju spadł o 5,2 proc. do najniższego poziomu od 4 lat, a Ludowy Bank Chin nie zrezygnował podczas dzisiejszego fiksingu z dalszego osłabienia juana w relacji do dolara, chociaż ruchy od 2 dni są kosmetyczne. Sentyment na rynku jest słaby, ale dramatu nie ma. Na poniższym wykresie widać skuteczną próbę obrony wsparcia, jaka została podjęta dzisiaj rano.

Na dziennym ujęciu FCOPPER rejon 2,7150 nadal funkcjonuje jako wsparcie. Układ wskaźników nie jest jednak pozytywny, co może sugerować, że poziom ten będzie ponownie testowany. Wyraźne złamanie 2,7150 oznaczałoby zejście nawet do wsparć przy 2,60 w ciągu kilku(nastu) dni. W tej układance nie zgadza się jednak jedno – widoczna słabość dolara, pomimo wysokiej awersji do ryzyka na giełdach i surowcach.
 
 
 
Wykres dzienny FCOPPER
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie