Raport surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

03.12.2018 10:02  Surowce
Raport surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
ROPA NAFTOWA
 
Dynamiczny powrót cen ropy naftowej do zwyżek.
 
Grudzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się mocnym wzrostowym akcentem. Notowania zarówno ropy naftowej Brent, jak i WTI, otworzyły dzisiejszą sesję luką wzrostową, powracając do poziomów sprzed półtora tygodnia. 
 
Optymizm inwestorów miał swoje uzasadnienie. Na spotkaniu przedstawicieli państw G20 doszło do swoistego „zawieszenia broni” w wojnie handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin. Oba kraje zobowiązały się nie wprowadzać nowych podwyższonych ceł na wzajemny import dóbr przez co najmniej 90 dni i w tym czasie pracować nad zakończeniem trwającego sporu handlowego. Znając burzliwe relacje obu krajów w ostatnich miesiącach, na razie na porozumienia USA i Chin inwestorzy patrzą z ostrożnością, jednak i tak jest to krok w dobrym kierunku. A większy optymizm dotyczący przyszłości globalnej gospodarki pomógł wzrosnąć cenom ropy.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na notowania ropy naftowej są zapowiedzi cięcia produkcji tego surowca w Kanadzie. W prowincji Alberta wydobycie ma spaść o 8,7% (325 tys. baryłek dziennie) w związku ze zbyt małymi możliwościami przesyłowymi tamtejszych ropociągów, które prowadzą do zatorów i wzrostu zapasów ropy naftowej w Kanadzie. Te informacje w szczególności sprzyjają zwyżkom cen ropy WTI, ponieważ większość ropy z Alberty trafia właśnie do Stanów Zjednoczonych. 
 
W najbliższych dniach ważnym wydarzeniem na rynku ropy naftowej będzie spotkanie OPEC, zaplanowane na 6 grudnia. Arabia Saudyjska zapowiadała, że będzie naciskać na solidarne cięcie produkcji ropy przez państwa należące do kartelu i taki jest właśnie oczekiwany scenariusz. Tymczasem dzisiaj Katar ogłosił zamiar rezygnacji z członkostwa w kartelu. Może być to efekt pozostawania tego kraju w konflikcie z Saudyjczykami od jakiegoś czasu – ale jednocześnie dla kartelu nie oznacza to rewolucyjnej zmiany, ponieważ produkcja ropy naftowej w Katarze wynosi zaledwie około 600 tys. baryłek ropy dziennie, a kraj ten jest dużo ważniejszy na globalnym rynku gazu ziemnego. 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
MIEDŹ
 
Cena miedzi w górę po informacjach o porozumieniu USA i Chin.
 
Notowania miedzi rozpoczęły bieżący miesiąc od luki wzrostowej. Tym samym, cena miedzi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano dotarła do okolic 2,84-2,85 USD za funt. To najwyższe poziomy cenowe od około dwóch miesięcy, ale nie oznaczają one jeszcze, że notowania miedzi opuściły średnioterminową konsolidację – o takiej sytuacji będzie można mówić po dotarciu cen miedzi w USA do okolic 2,90 USD za funt i przekroczeniu tego poziomu.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, duży wpływ na sytuację na rynku miedzi mają wydarzenia polityczne, zwłaszcza te dotyczące konfliktu handlowego USA i Chin. Wiele nadziei wiązano ze spotkaniem państw G20 i można powiedzieć, że politycy nie zawiedli: rozmowy liderów Stanów Zjednoczonych i Chin zakończyły się obietnicą zawieszenia narzucania nowych ceł na 90 dni oraz dążeniem do zakończenia konfliktu handlowego w najbliższych miesiącach. 
 
Na razie te obietnice traktowane są z dystansem, jednak stanowią one niewątpliwy progres w porównaniu do jeszcze niedawnych ostrych słów ze stron przywódców obu światowych potęg. Tym samym, notowania miedzi mają szansę na dalsze wzrosty, jeśli tylko dostrzegalne będą dalsze działania USA i Chin zmierzające do ostatecznego rozwiązania konfliktu. 
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie