Ropa – dynamiczne zwyżki zakończone

30.01.2018 09:44  Surowce
Ropa – dynamiczne zwyżki zakończone
W ostatnich dniach nastroje na rynku ropy naftowej wyraźnie się pogorszyły. Jeszcze ubiegły tydzień był na tym rynku wyjątkowo dobry – ceny ropy kontynuowały zwyżki, wyznaczając nowe tegoroczne maksima i nowe najwyższe poziomy od 2014 roku. Jednak na rynku tym już od kilku tygodni pojawiały się wątpliwości co do możliwości utrzymania tak dynamicznych zwyżek w długoterminowej perspektywie, zwłaszcza biorąc pod uwagę niezbyt korzystną sytuację fundamentalną na rynku ropy naftowej, która nie uzasadnia dalszego wzrostu cen ropy naftowej.
 
Pod koniec poprzedniego tygodnia ceny ropy naftowej gatunku Brent po raz kolejny przekroczyły barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, tym razem odważniej niż w połowie stycznia. W miniony czwartek cena ropy naftowej utrzymywała się przez niemal całą sesję w okolicach poziomu 71 USD za baryłkę. Jednak już w piątek notowania tego surowca zniżkowały, a nowy tydzień przyniósł przyspieszenie spadków. W poniedziałek cena ropy Brent osunęła się poniżej poziomu 70 USD za baryłkę, a we wtorek o poranku za baryłkę tego surowca trzeba zapłacić już mniej niż 69 USD.
 
Notowania cen ropy Brent, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Czynnikiem, który niewątpliwie pomógł stronie podażowej na rynku ropy, były dane ze Stanów Zjednoczonych, pokazujące dalszy wzrost liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA (w piątek firma Baker Hughes podała, że w poprzednim tygodniu liczba ta wzrosła o 12, co jest stosunkowo dużą zwyżką w porównaniu do wyników z kilku ostatnich miesięcy).
 
Negatywnie na ceny ropy wpływają także informacje o wzroście możliwości eksportu ropy naftowej z Iraku, która – według tamtejszego ministra ds. ropy naftowej – zbliża się już do 5 mln baryłek dziennie. Minister zapewnia o tym, że mimo tych informacji Irak będzie dopasowywał się do limitów narzuconych przez porozumienie naftowe. Jednocześnie, powiedział on, że obecne ceny ropy naftowej na globalnym rynku są „rozsądne”, co pokazuje, że nawet kraje OPEC mają już coraz mniejszą motywację do śmiałych cięć produkcji.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie