Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Ropa lekko odbija

19.06.2017 08:22  Surowce
Ropa lekko odbija
W piątek rano ceny kontraktów na ropę naftową odbiły się nieznacznie od poziomów widzianych ostatnio w listopadzie ubiegłego roku. Za baryłkę West Texas Intermediate trzeba zapłacić ok. 44,50 dolarów, natomiast ceny kontraktów na ropę typu brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie przekroczyły 47 dolarów za baryłkę.
 
Mijający tydzień pokazał, że starania krajów OPEC oraz innych dużych eksporterów czarnego złota mogą okazać się niewystarczające, by ruszyć ceny surowca w górę. Na drodze do realizacji tego scenariusza stanęły Stany Zjednoczone. Zapasy ropy naftowej za oceanem spadły w ubiegłym tygodniu o 1,66 mln baryłek do 511,5 mln baryłek - podał w środę amerykański Departament Energii. Eksperci spodziewali się większego spadku zapasów, bo o 2,45 mln baryłek.

Tym samym wciąż pozostają one na poziomie o 100 mln baryłek wyższym od średniej z ostatnich pięciu lat. Inwestorów zaniepokoiły też inne dane Departamentu Energii – zapasy benzyny w USA wzrosły o 2,1 mln baryłek, czyli o blisko 1%. To już drugi z kolei tydzień wzrostu zapasów benzyny, które zwykle o tej porze roku zmniejszają się w odpowiedzi na rozpoczynający się sezon wyjazdów wakacyjnych Amerykanów.
 
Wzrostom cen surowca nie sprzyjają także doniesienia z Libii. National Oil Company, tamtejszy monopolista produkcji ropy poinformował, że w ciągu kilku dni dzienna produkcja czarnego złota ma tam wzrosnąć do poziomu 900 tys. baryłek dziennie. Ostatni raport OPEC pokazał najwyższą produkcję surowca w kartelu od pół roku, właśnie m. in. z powodu wzrostu wydobycia ropy w Libii i Nigerii.
 
Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy z Rosją na czele zgodzili się na wydłużenie ograniczenia wydobycia ropy naftowej o kolejne 9 miesięcy, począwszy od lipca. Poziom redukcji podaży został utrzymany na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie