Ropa rośnie pomimo wzrostu zapasów

15.02.2018 11:39  Surowce
Ropa rośnie pomimo wzrostu zapasów
Presja spadkowa nie została utrzymana. Pomimo wzrostu zapasów ropy za oceanem, ceny surowca pozytywnie zareagowały na dane amerykańskiego Departamentu Energii.
 
Czwartkowy poranek wskazuje na kontynuacje odbicia po sporych ubiegłotygodniowych spadkach - kontrakty na baryłkę West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztują ok. 61dolarów, z kolei za kontrakty na baryłkę ropy typu brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie trzeba zapłacić ok. 64 dolarów.
 
Notowania cen ropy Brent, 1M, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, 1M, źródło: Teletrader.com
 
Zapasy „czarnego złota” w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,84 mln baryłek (+0,4%) do 422,1 mln baryłek – poinformował w środę tamtejszy Departament Energii. Wynik ten był poniżej rynkowego konsensusu, ponieważ ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali wzrostu zapasów o 3,1 mln baryłek.
 
Być może jako wsparcie dla notowań ropy działają informacje saudyjskiego ministra ds. ropy, który poinformował, że największy na świecie koncern paliwowy Saudi Aramco może ograniczyć wydobycie surowca w marcu – docelowo ma być ono ok. 100 tys. baryłek niższe od poziomów obecnych. To jednak może okazać się za mało, by wesprzeć ceny „czarnego złota” w dłuższym terminie.
 
Na wzroście notowań ropy zależy także Rosji. Kreml poinformował, że Władimir Putin i król Arabii Saudyjskiej Salman wyrazili podczas rozmowy telefonicznej wolę "rozszerzenia koordynacji" na światowym rynku ropy naftowej. Oba kraje są w ścisłej czołówce światowych eksporterów surowca, zaspokajając ok. 21% globalnego popytu na ropę. Tak więc dochody z jej sprzedaży stanowią ogromną część budżetu tych państw, stąd ich intensywne działania w celu umacniania cen „czarnego złota”.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie