Ropa w górę po optymistycznych prognozach MFW

23.01.2018 10:19  Surowce
Ropa w górę po optymistycznych prognozach MFW
Ubiegły tydzień na rynku ropy naftowej nie należał do najlepszych. Po osiągnięciu kilkuletnich maksimów w poprzedni poniedziałek, cena „czarnego złota” w kolejnych dniach osuwała się w dół. Spadek notowań nie jest jednak dużym zaskoczeniem, zwłaszcza w przypadku ropy naftowej gatunku Brent: na początku ubiegłego tygodnia cena tego typu surowca dotarła do okolic 70 USD za baryłkę, a więc do ważnego oporu technicznego, który jednocześnie stanowił pewną barierę psychologiczną. Odreagowanie spadkowe po dotarciu do tego poziomu było więc zrozumiałe.
 
Notowania cen ropy Brent, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Z kolei w przypadku ropy naftowej gatunku WTI trudno mówić o jakichś istotnych technicznych barierach: w poprzednim tygodniu cena tego rodzaju ropy nie dotarła nawet do poziomu 65 USD za baryłkę. W przypadku amerykańskiej ropy presja spadkowa może jednak dać o sobie mocniej znać ze względu na prognozy dotyczące coraz większej produkcji ropy naftowej z łupków w Stanach Zjednoczonych.
 
Tymczasem początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi większy optymizm wśród inwestorów. Wzrostom cen sprzyjają prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu gospodarczego na świecie. MFW podniósł prognozę dynamiki globalnego PKB w 2018 i 2019 roku do poziomu 3,9%. W przypadku odczytów dla obu tych lat oznacza to wzrost o 0,2 pkt. proc. W górę podniesione zostały prognozy wzrostu PKB m.in. dla USA, strefy euro, Japonii oraz Chin. Zdrowe tempo wzrostu w globalnej gospodarce jest istotne z punktu widzenia popytu na ropę naftową. Uwagę zwracają przede wszystkim optymistyczne oczekiwania dotyczące gospodarek Stanów Zjednoczonych i Chin jako kluczowych konsumentów ropy naftowej na świecie.
 
Podniesienie prognoz dynamiki globalnego PKB zbiega się w czasie z zapewnieniami OPEC i niektórych państw non-OPEC na temat współpracy w zakresie utrzymywania limitów produkcji ropy naftowej. Te dwa czynniki łącznie stanowią obecnie wsparcie dla strony popytowej na rynku ropy.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie