Słabszy dolar wsparciem dla cen metali szlachetnych

13.09.2018 11:36  Surowce
Słabszy dolar wsparciem dla cen metali szlachetnych
Ostatnie miesiące nie były najlepsze dla inwestorów na rynkach metali szlachetnych. Kruszce te poruszały się w trendzie spadkowym i dopiero w ostatnich tygodniach nastąpiło jego wyhamowanie i próba odbicia notowań w górę. Na razie nie jest ona dynamiczna: notowania złota wciąż poruszają się w pobliżu poziomu 1200 USD za uncję, który stanowi ważną psychologiczną barierę.

Cena srebra w ostatnim czasie zbliżyła się do poziomu 14 USD za uncję i od kilku dni porusza się tuż powyżej niego. Z kolei notowania platyny, po przebiciu miesiąc temu w dół poziomu 800 USD za uncję, nadal oscylują tuż poniżej tego technicznego oporu.
 
Największe znaczenie dla złej passy metali szlachetnych w ostatnich miesiącach miała sytuacja na rynkach walutowych. Wartość amerykańskiego dolara rosła systematycznie w ostatnim czasie, wywierając presję na spadek cen kruszców, których notowania są wyrażane w USD. Dolar radził sobie dobrze za sprawą kilku czynników. Po pierwsze, amerykański Fed systematycznie podnosi stopy procentowe, tym samym wychodząc przed szereg w stosunku do innych banków centralnych, stosujących łagodną politykę monetarną. Po drugie, dobre dane makroekonomiczne w USA zwiększają prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp procentowych w tym kraju.
 
Po trzecie, dolar stał się atrakcyjny dla inwestorów jako bezpieczna przystań w okresie ostatnich zawirowań geopolitycznych. Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych i Chin, kryzysy w gospodarkach Ameryki Łacińskiej, z Wenezuelą na czele, czy też kwestia narzuconych przez USA sankcji na Iran; te wszystkie czynniki sprawiały, że inwestorzy uciekali na rynek dolara, ignorując nawet złoto jako tradycyjną bezpieczną przystań.
 
Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen srebra, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen platyny, YTD, źródło: Teletrader.com
 
W środę jednak USD się osłabił, głównie na skutek informacji o możliwych kolejnych negocjacjach USA i Chin w kwestii sporu handlowego. Złagodzenie relacji tych dwóch światowych potęg byłoby czynnikiem redukującym ryzyko na globalnych rynkach finansowych. Słabszy dolar pozwolił natomiast notowaniom złota, srebra i platyny na odreagowanie wzrostowe, na razie jednak niewielkie.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie