Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Spadek liczby funkcjonujących wiertni w USA

21.08.2017 10:13  Surowce
Spadek liczby funkcjonujących wiertni w USA ROPA NAFTOWA
 
Spadek liczby funkcjonujących wiertni w USA.
 
Piątkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny wzrost notowań tego surowca. W rezultacie, cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych zbliżyła się do niemal 49 USD za baryłkę. Dzisiaj notowania ropy naftowej odreagowują tę zwyżkę, osuwając się w dół do okolic 48,50 USD za baryłkę.
 
Ubiegłotygodniowy optymizm wynikał z oczekiwań dalszego spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które zwiększają szanse na szybsze poradzenie sobie producentów z globalną nadwyżką tego surowca. Niemniej, produkcja ropy naftowej w USA wciąż rośnie i chociaż dynamika tego wzrostu może być mniejsza, to czynnik ten powstrzymuje ceny ropy przed wzrostami.

Według aktualnych szacunków, w przyszłym roku wydobycie ropy w USA ma wzrosnąć o niecały milion baryłek dziennie. Pewną nadzieją na wyhamowanie produkcji mógłby być mniejszy przyrost liczby funkcjonujących wiertni. W piątek firma Baker Hughes w swoim cotygodniowym raporcie podała, że w minionym tygodniu zamknięto 5 punktów wydobycia, przez co liczba funkcjonujących wiertni w USA spadła do poziomu 763.
 
Osobną kwestią pozostaje produkcja w OPEC, która utrzymuje się na wysokich poziomach mimo narzuconych limitów. Obecnie ceny ropy naftowej są wspierane przez kolejne kłopoty z wydobyciem tego surowca na polu Sharara w Libii, jednak najprawdopodobniej jest to kwestia przejściowa, a notowania ropy póki co pozostają pod presją podaży. W krótkoterminowej perspektywie istnieje potencjał notowań ropy do osunięcia się do okolic 45-46 USD za baryłkę.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
CUKIER
 
Prognozy rekordowej produkcji cukru w sezonie 2017/2018.
 
Notowania cukru w ostatnich dniach poruszały się blisko tegorocznych minimów. W poprzednim tygodniu cenie tego surowca w Stanach Zjednoczonych udało się jednak utrzymać powyżej poziom 13 centów za funt i na koniec piątkowej sesji dotrzeć do okolic 13,40 centów za funt.
 
Z technicznego punktu widzenia, na wykresie cukru istnieje potencjał do krótkoterminowego odbicia notowań w górę, jednak sytuacja fundamentalna pozostaje trudna dla strony popytowej. W piątek Międzynarodowa Organizacja Cukru (International Sugar Organization, ISO) podała prognozy globalnej nadwyżki na rynku cukru w sezonie 2017/2018, wynoszącej aż 4,6 mln ton. Liczba ta mocno kontrastuje z 3,9-milionowym deficytem odnotowanym w sezonie 2016/2017. Oczekiwania tak dużej nadwyżki wynikają z prognoz rekordowej produkcji cukru na świecie w sezonie 2017/2018. Ma ona wynieść 179,3 mln ton, co oznacza wzrost o niemal 7% w ujęciu rdr, napędzany przede wszystkim rosnącą produkcją w Indiach, Unii Europejskiej, Tajlandii oraz Chinach.
 
Możliwe, że niekorzystne fundamenty rynkowe doprowadzą do dalszego osuwania się cen cukru. Niemniej, dalsze spadki notowań z pewnością doprowadziłyby do zmniejszenia atrakcyjności upraw trzciny cukrowej i buraka cukrowego, co mogłoby ograniczyć produkcję w horyzoncie średnio- i długoterminowym.
 
 
Notowania cukru w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie