Spokojnie na rynku ropy naftowej

07.03.2019 09:47  Surowce
Spokojnie na rynku ropy naftowej
O ile poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej, zwłaszcza jego początek i zakończenie, był nerwowy, to bieżący tydzień na razie upływa pod znakiem spokojnych ruchów cenowych na wykresach cen tego surowca. Cena europejskiej ropy Brent wzrosła ponad 66 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI w USA ustabilizowały się powyżej poziomu 56 USD za baryłkę.
 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com
 
W obecnej sytuacji trudno powiedzieć o jakiejkolwiek przewadze byków czy niedźwiedzi na rynku ropy naftowej. Obie strony rynku znajdują uzasadnienie dla swoich działań. W przypadku strony popytowej, jest nim polityka cięć produkcji ropy naftowej przez państwa kartelu OPEC, a także sankcje narzucone na Wenezuelę i Iran przez Stany Zjednoczone.
 
Z kolei strona podażowa zwraca uwagę na rosnącą produkcję ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, która według prognoz, będzie rosnąć dalej. Już obecnie przekracza ona 12 mln baryłek dziennie, czyli przekracza produkcję ropy w Rosji i Arabii Saudyjskiej. Co prawda wzrost liczby punktów wydobycia ropy w USA w ostatnich tygodniach wyhamował, jednak nie wiadomo, czy jest to zjawisko, które utrzyma się na dłużej.
Niedźwiedziom na rynku ropy naftowej sprzyjały dane pokazujące wzrost zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych, który w poprzednim tygodniu był o wiele większy niż oczekiwano. W ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 7,1 mln baryłek, natomiast na rynku spodziewano się wzrostu o 400 tysięcy baryłek. Warto jednak zauważyć, że jednocześnie mocno spadły zapasy benzyny i destylatów, co równoważyło negatywny efekt wzrostu zapasów ropy.
 
Środowa sesja zakończyła się dla cen amerykańskiej ropy naftowej neutralnie, a dla cen ropy Brent nawet na plusie. Ten fakt pokazał siłę strony popytowej: to, że jest ona w stanie odeprzeć gorsze dane i presję strony podażowej. Jednak na razie wystarczy to tylko do utrzymania stabilnych cen i nie oznacza to jeszcze, że notowania ropy naftowej będą miały siłę, aby powrócić do wzrostów.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Ropa jest jednym z tematów, jakie mnie interesują. Inwestuję w pochodne oparte na złocie, srebrze i właśnie na ropie. Działam przez XTB, mam gwarantowany stop loos. Ile da się tak wyciągnąć? Wszystko zależy od wiedzy, umiejętności, analityki, ale też trochę od szczęścia, ale fakty są takie, że bez wiedzy nie da się długofalowo zarabiać na tym temacie.

    ~pekte   (15 marca o 10:37)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie