Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Stabilny import miedzi do Chin

08.09.2017 11:23  Surowce
Stabilny import miedzi do Chin MIEDŹ
 
Stabilny import miedzi do Chin.
 
Notowania miedzi zaliczyły ostatnio osiem wzrostowych tygodni z kolei, co było najdłuższą taką serią od 2006 r. Jednak bieżący tydzień najprawdopodobniej wyznaczy kres tej tendencji, głównie ze względu na dzisiejszą znaczącą zniżkę notowań tego metalu. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano osunęła się w dół do okolic 3,09-3,10 USD za funt, czyli do najniższego poziomu od tygodnia.
 
Spadkowy ruch na wykresie miedzi może być traktowany przede wszystkim jako techniczne odreagowanie po wcześniejszej imponującej wzrostowej serii. Tymczasem dane fundamentalne z rynku miedzi wciąż wspierają optymistów. Dzisiaj pojawiły się dane dotyczące solidnego handlu zagranicznego Chin w sierpniu, przy czym o ile eksport chiński rozczarował, to dynamika importu okazała się wyższa od oczekiwań.
 
Import miedzi do Chin w poprzednim miesiącu utrzymał się na poziomie 390 tysięcy ton, co oznacza już czwarty z rzędu miesiąc stabilizacji, a jednocześnie wzrost o 11,4% w stosunku do sierpnia minionego roku. Taka wielkość importu była zgodna z oczekiwaniami, a jednocześnie przyszły import może okazać się nawet większy ze względu na możliwe ograniczenia działalności chińskich hut związane z dążeniami do ochrony środowiska.
 
Krótkoterminowa perspektywa dla cen miedzi wskazuje na możliwość kontynuacji spadków w ramach technicznego odreagowania. Niemniej, trend średnio- i długoterminowy pozostaje wzrostowy, więc korekta może być tylko przystankiem przed dalszymi zwyżkami.
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
SOJA
 
Rekordowy sierpniowy import soi do Chin.
 
Notowania soi rozpoczęły bieżący tydzień mocnym wzrostowym akcentem, natomiast od środy cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych tkwi w konsolidacji w okolicach poziomu 9,7 USD za buszel.
 
Dzisiaj pojawiły się dobre dane dotyczące chińskiego importu soi, który w sierpniu znalazł się na poziomie 8,45 mln ton. Jest to rekordowy wynik dla miesiąca sierpnia, a także wartość o 10,2% większa niż import z sierpnia 2016 r. Nie wygląda ona co prawda już tak imponująco na tle lipca tego roku, kiedy to Chiny importowały aż 10,08 mln ton soi, jednak lipcowy import był wyjątkowo duży, największy od 2010 r.
 
Dobre dane dot. chińskiego importu soi, potwierdzane zresztą częściowo przez utrzymujące się niezłe dane dotyczące amerykańskiego eksportu tego surowca, nie zmieniają jednak faktu, że globalna podaż soi pozostaje duża. To natomiast oznacza, że cenom soi będzie trudno o dalsze wzrosty bez wsparcia kolejnymi dobrymi danymi fundamentalnymi.
 
 
Notowania soi w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie