Susze w Argentynie istotne na rynku zbóż

05.12.2017 09:55  Surowce
Susze w Argentynie istotne na rynku zbóż
Zbiory zbóż w bieżącym roku w Stanach Zjednoczonych były bardzo obfite. Duża produkcja miała miejsce zwłaszcza na rynkach kukurydzy i soi, ocierając się wręcz o historyczne rekordy. Odbiło się to oczywiście na cenach obu tych towarów rolnych, które w bieżącym roku w zasadzie poruszają się w konsolidacji i jedynie w krótkich okresach widać było na wykresach cen obu zbóż wyraźniejsze ruchy cenowe.

W rezultacie, cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych porusza się obecnie w okolicach 3,50 USD/buszel, czyli na praktycznie takim samym poziomie jak na początku roku. Natomiast cena soi w USA znajduje się tuż poniżej poziomu 10 USD/buszel, czyli również w tych samych rejonach co na początku stycznia br.
 
Notowania cen kukurydzy YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen soi, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Obecnie sezon żniw w Stanach Zjednoczonych dobiegł już końca, a amerykańskie zboża trafiają na globalny rynek. Tymczasem uwaga inwestorów przeniosła się już na Amerykę Południową, gdzie trwają zasiewy kukurydzy oraz soi w Brazylii i Argentynie. Oba te kraje znajdują się w czołówce globalnych producentów kukurydzy i soi, dlatego tamtejsza sytuacja ma przełożenie na ceny tych towarów, także w kontekście amerykańskich kontraktów futures.
 
W ostatnich dniach obawy uczestników rynku zbóż wzbudza sytuacja pogodowa w Argentynie, gdzie utrzymują się wysokie temperatury, a deszczu brakuje.  Również w najbliższych dniach mają spaść tam jedynie przelotne opady, co prawdopodobnie nie pozwoli  na przyspieszenie zasiewów. Taka sytuacja może źle wpłynąć zwłaszcza na późniejsze plony soi w Argentynie – co z kolei może przełożyć się na sytuację na całym światowym rynku tego surowca, ponieważ Argentyna to jeden z kluczowych eksporterów soi, a także oleju sojowego oraz mączki sojowej. Dodatkowym zagrożeniem dla późniejszych plonów soi w tym kraju jest możliwość pojawienia się niekorzystnej pogodowej formacji La Nina i jej utrzymania przez większość okresu wzrostu soi.
 
Chociaż obecna pogoda może zaszkodzić produkcji kukurydzy i soi w Argentynie, to jeszcze jest czas na nadrobienie zaległości w zasiewach. Pogoda ma największy wpływ na wielkość plonów na ogół dopiero w lutym i marcu, czyli pod koniec okresu wzrostu zbóż.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie