Walka popytu z podażą

18.01.2018 09:35  Surowce
Walka popytu z podażą
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nie poddaje się. Mimo pojawienia się większej siły strony podażowej podczas wtorkowej sesji, spadek cen zatrzymał się już kolejnego dnia. W rezultacie, oba najbardziej znane wśród inwestorów gatunki ropy naftowej – Brent i WTI – utrzymują się w bieżącym tygodniu na w miarę stabilnym poziomie cenowym. W przypadku amerykańskiej ropy naftowej WTI notowania oscylują w okolicach 64 USD za baryłkę.

Natomiast ciekawsza sytuacja ma miejsce na wykresie ropy Brent, która porusza się nieznacznie poniżej kluczowej bariery 70 USD za baryłkę, jednak na razie bez powodzenia próbuje ją przebić. To właśnie ten poziom może okazać się istotnym testem siły kupujących na rynku ropy naftowej w najbliższym czasie.
 
Notowania cen ropy Brent, 1Y, źródło: Teletrader.com
 
Stronie popytowej na rynku ropy naftowej pomogły dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. API podał, że w poprzednim tygodniu spadły one o 5,1 mln baryłek do poziomu 411,5 mln baryłek. Seria zniżek zapasów ropy naftowej w USA trwa już od wielu tygodni, co pozytywnie przekłada się na ceny „czarnego złota”. Wynika ona z dużej aktywności amerykańskich rafinerii, które w ostatnim czasie zwiększały wykorzystanie swoich mocy przerobowych, produkując duże ilości benzyny i destylatów.

Odbiło się z kolei wyraźnie na zapasach tych paliw: według wyliczeń instytutu, w poprzednim tygodniu zapasy benzyny w USA wzrosły o 1,8 mln baryłek, a zapasy destylatów wzrosły o 609 tys. baryłek. W porównaniu do poprzednich tygodni, zwyżki te są mniejsze, co może sugerować, że rynek paliw w Stanach Zjednoczonych jest już dobrze zaopatrzony.
 
W czwartek inwestorzy na rynku ropy naftowej będą wypatrywać danych z Departamentu Energii USA, dotyczących zapasów paliw w USA. Szacunki API są na ogół dobrym prognostykiem wyliczeń departamentu, aczkolwiek departament posiada dostęp do większej ilości danych z rynku, więc jest w stanie przedstawić sytuację bardziej precyzyjnie.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie