Wyczekiwanie na decyzję OPEC ws. porozumienia naftowego

30.11.2017 10:47  Surowce
Wyczekiwanie na decyzję OPEC ws. porozumienia naftowego  ROPA NAFTOWA
 
Wyczekiwanie na decyzję OPEC ws. porozumienia naftowego.
 
Dzisiejszy dzień jest wyjątkowo ważny na globalnym rynku ropy naftowej ze względu na zaplanowane na dzisiaj spotkanie przedstawicieli krajów OPEC oraz niektórych państw spoza kartelu (w tym Rosji) w sprawie przedłużenia porozumienia naftowego, narzucającego limity produkcji ropy na sygnujące je kraje. Wczoraj delegaci z części wspomnianych państw spotkali się w Wiedniu, by w przeddzień oficjalnego spotkania debatować na temat jego potencjalnego kształtu.
 
Obecnie inwestorzy przede wszystkim zwracają uwagę na stanowisko Rosji. Kraj ten w ostatnim czasie przedstawiał pewne wątpliwości co do tego, czy faktycznie warto przedłużać porozumienie aż do końca 2018 roku, skłaniając się raczej do krótszego zakresu przedłużenia porozumienia – lub regularnych rewizji porozumienia. W ocenie Rosjan, znaczące cięcia produkcji ropy naftowej w OPEC i Rosji przez dłuższy czas skłonią Stany Zjednoczone do zwiększania wydobycia i bardziej odważnej ekspansji na zagraniczne rynki. Ważną kwestią do dzisiejszego rozstrzygnięcia pozostaje także ewentualne dołączenie Nigerii i Libii do porozumienia – czyli krajów, które dotychczas były z niego wyłączone.
 
Dzisiaj rano notowania ropy naftowej delikatnie rosną, niemniej cena tego surowca pozostaje stabilna w obliczu nadchodzącej decyzji OPEC. Notowania ropy WTI w USA poruszają się w okolicach poziomu 57,50 USD za baryłkę. Szansą na ich powrót do wzrostów byłaby odważniejsza od oczekiwań decyzja OPEC. Póki co w cenach uwzględniony jest scenariusz przedłużenia porozumienia do końca 2018 r. przy niezmienionych limitach produkcji.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Cena złota w dół po dobrych danych makro w USA.
 
Bieżący tydzień na rynku złota odznacza się przewagą sprzedających. Cena tego kruszcu na początku tygodnia po raz kolejny testowała techniczny opór na poziomie 1300 USD za uncję, jednak ta psychologiczna bariera znów zatrzymała kupujących. W rezultacie, cena złota obecnie zbliżyła się już do poziomu 1280 USD za uncję.
 
Sprzedających na rynku złota w tym tygodniu wspiera umocnienie amerykańskiego dolara – notowania USD odbijają w górę po fatalnej passie w poprzednim tygodniu. Takiemu scenariuszowi sprzyjały wczorajsze dobre dane makroekonomiczne z USA: odczyt PKB za III kwartał był lepszy od oczekiwań. Dodatkowo, wartość dolara wsparł optymistyczny wydźwięk przemówienia Janet Yellen, dotyczącego sytuacji w amerykańskiej gospodarce.
 
Im większa szansa na stabilny wzrost gospodarki USA, tym większe prawdopodobieństwo kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej w tym kraju – co wpływa pozytywnie na wartość amerykańskiego dolara i, tym samym, negatywnie na notowania złota. Obecnie najbliższym technicznym wsparciem są okolice 1280 USD za uncję, a nieco niżej mieści się ważne wsparcie w rejonie 1261-1268 USD za uncję.
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie