Jesteś w: Strona główna » Inwestowanie » Surowce


Wznowienie wydobycia ropy naftowej na największym polu naftowym w Libii

07.09.2017 11:31  Surowce
Wznowienie wydobycia ropy naftowej na największym polu naftowym w Libii  ROPA NAFTOWA
 
Wznowienie wydobycia ropy naftowej na największym polu naftowym w Libii.
 
Ostatnie kilka dni na rynku ropy naftowej upłynęło pod znakiem dynamicznych wzrostów cen tego surowca. Notowania ropy WTI wczoraj przekroczyły już poziom 49 USD za baryłkę i obecnie cena ropy w Stanach Zjednoczonych zbliża się już do kluczowej psychologicznej bariery na poziomie 50 USD za baryłkę. Możliwe, że na fali obecnego optymizmu poziom ten będzie testowany w najbliższych dniach, jednak jego pokonanie będzie trudne bez dodatkowych istotnych danych.
 
W swoim cotygodniowym raporcie, przesuniętym z wtorku na środę ze względu na poniedziałkowe święto w USA, Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 2,8 mln baryłek. Wynik ten nie odbiegał zbytnio od oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost zapasów o 4 mln baryłek – a więc nie miał większego przełożenia na cenę ropy naftowej. Dzisiaj ma zostać opublikowany analogiczny raport Departamentu Energii USA, dotyczący zapasów ropy w tym kraju. Chwilowo jednak wymowa tych raportów schodzi na dalszy plan w obliczu zagrożenia kolejnymi huraganami w rejonie Zatoki Meksykańskiej.
 
Tymczasem w innej części świata uwagę przyciąga sytuacja w sektorze wydobywczym Libii, zmieniająca się jak w kalejdoskopie. Wczoraj pojawiły się informacje potwierdzające wznowienie wydobycia ropy na polu Sharara, czyli największym polu naftowym Libii, po wcześniejszej, ponad dwutygodniowej blokadzie narzuconej przez uzbrojoną grupę bojówkarzy. Jednak na powrót produkcji ropy na tym polu do normalnych poziomów, trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do końca bieżącego tygodnia.
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
ZŁOTO
 
Cena złota stabilna w oczekiwaniu na ECB.
 
Po mocnym początku bieżącego tygodnia, notowania złota wpadły w konsolidację w okolicach poziomu 1340 USD za uncję. Podczas wczorajszej sesji nastąpiło odreagowanie spadkowe cen, jednak już dzisiaj notowania kruszcu delikatnie rosną.
 
Konsolidacji cen złota w okolicach tegorocznych maksimów sprzyja utrzymująca się presja spadkowa na notowania amerykańskiego dolara. Powiązanie cen żółtego kruszcu z rynkiem walut może okazać się szczególnie istotne właśnie dzisiaj, gdyż kluczowym wydarzeniem czwartku i jednym z najistotniejszych wydarzeń tego tygodnia będzie dzisiejsza decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz późniejsza konferencja po posiedzeniu ECB, na której mogą zostać przedstawione szczegóły dotyczące dalszych działań banku w zakresie polityki monetarnej, w tym luzowania ilościowego. Reakcja eurodolara najprawdopodobniej będzie istotna dla kształtowania się cen złota podczas dzisiejszej sesji – a nawet może wyznaczyć początek kolejnego kilkudniowego ruchu.
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie