Wzrostowa seria notowań miedzi

24.11.2017 10:04  Surowce
Wzrostowa seria notowań miedzi MIEDŹ
 
Wzrostowa seria notowań miedzi.
 
Zgodnie z oczekiwaniami, na rynek miedzi powróciły optymistyczne nastroje. Notowania tego surowca już rok temu wybiły się górą z długoterminowego trendu spadkowego, otwierając sobie tym samym drogę do wielomiesięcznych zwyżek. Od tego czasu na rynku miedzi trwa trend wzrostowy, a w zasadzie przeplatają się na nim krótkie okresy gwałtownych wzrostów i dłuższe okresy konsolidacji lub delikatnego odreagowania spadkowego.

Od połowy października do połowy listopada notowania miedzi w USA tkwiły właśnie w takim kanale zniżkowym, jednak w bieżącym tygodniu wybiły się z niego górą. Dzisiejsza sesja może być już siódmym z kolei dniem wzrostów na wykresie cen miedzi – obecnie notowania tego surowca w USA przekraczają już 3,18 USD za funt.
 
Obecnie ceny miedzi są podbijane w górę nie tylko przez korzystną sytuację techniczną, ale także przez informacje fundamentalne. Wczoraj związki zawodowe górników w chilijskiej kopalni Escondida, ogłosiły strajk, protestując przeciwko planowanym zwolnieniom. Spółka BHP Billiton, będąca operatorem tej największej na świecie kopalni miedzi, w środę wydała bowiem oświadczenie o zamiarze zwolnienia 120 osób, czyli 3% pracowników kopalni. Nie można wykluczyć, że strajk potrwa dłużej, biorąc pod uwagę zaognioną retorykę związków zawodowych, nazywających zwolnienia „zemstą” spółki za protest z lutego br. Wtedy działalność kopalni została wstrzymana aż na półtora miesiąca, co odbiło się znacząco na globalnym rynku miedzi.
 
Notowania miedzi w USA – dane dzienne
 
 KUKURYDZA
 
Wzrost prognoz produkcji kukurydzy na świecie.
 
Ostatnie dni na rynku kukurydzy upływają pod znakiem wzrostów notowań tego zboża. Cena kukurydzy w USA przekroczyła poziom 3,50 USD za buszel. Wczoraj amerykańskie kontrakty futures na ten surowiec nie były notowane ze względu na zamknięty rynek w czasie Święta Dziękczynienia w USA.
 
Wczoraj pojawiła się jednak ciekawa publikacja na globalnym rynku zbóż. Międzynarodowa Agencja Zbożowa (International Grains Council, IGC) podniosła w niej prognozę globalnej produkcji kukurydzy w sezonie 2017/2018 o 6 mln ton do poziomu 1,04 mld ton. Przyczyną tego ruchu są przede wszystkim większe zbiory w Stanach Zjednoczonych. Reakcja rynku na te informacje może być jednak wyważona, ponieważ taka korekta nie jest niespodzianką: niedawno amerykański Departament Rolnictwa (USDA) podwyższył prognozy produkcji kukurydzy w USA po tym, jak plony z ara tego zboża okazały się rekordowe.
 
Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie