Zapasy ropy w USA na dużym minusie

25.07.2019 09:05  Surowce
Zapasy ropy w USA na dużym minusie
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu podlegają zróżnicowanym nastrojom. Zmieniają się one szybko. W pierwszej połowie tygodnia notowania ropy naftowej pięły się w górę: cena ropy Brent sięgnęła 64 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI dotarły do 57 USD za baryłkę. Jednak już wczoraj notowania ropy naftowej wyraźnie spadły, niwelując cały wzrost z wcześniejszego tygodnia.
 
Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Notowania cen ropy WTI, YTD, źródło: Teletrader.com
 
Uwagę inwestorów na rynku ropy naftowej w tym tygodniu przyciągnęły dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. We wtorek Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o 10,96 mln baryłek. Był to zaskakująco duży spadek, biorąc pod uwagę oczekiwania zakładające i tak dużą zniżkę, bo wynoszącą około 4 mln baryłek.
 
Dane zaprezentowane przez API wsparły kupujących na rynku ropy naftowej. Dodatkowo, wczoraj bardzo podobny odczyt zaprezentował amerykański Departament Energii, który pokazał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 10,8 mln baryłek. Stronie popytowej na rynku ropy sprzyjały także inne informacje zawarte w tym raporcie, pokazujące znaczący spadek produkcji ropy naftowej w USA, do 11,3 mln baryłek dziennie z 12 mln baryłek dziennie we wcześniejszym tygodniu. To jednak można przypisać efektowi huraganu Barry, który doprowadził do przerw w wydobyciu ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej.
 
Dlaczego więc cena ropy naftowej wczoraj spadła? Przede wszystkim, na nowo dały o sobie znać obawy dotyczące popytu na „czarne złoto”. Wynikają one z pogarszających się danych makroekonomicznych na świecie. Wystarczy spojrzeć na wczorajsze wstępne lipcowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu, które w większości były słabsze od oczekiwanych. Zawiodły m.in. odczyty dla Stanów Zjednoczonych i strefy euro, w tym Niemiec. Pokazują one, że sytuacja w globalnej gospodarce jest daleka od idealnej, a to nie sprzyja wzrostom cen ropy.
 
Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Biznes według Enter Air   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie