Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA

18.10.2017 10:34  Surowce
Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA  ROPA NAFTOWA
 
Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA.
 
O ile podczas wtorkowej sesji na rynku ropy naftowej pojawiała się presja podażowa, a zmienność notowań była spora, to środa rozpoczyna się wzrostowym akcentem na tym rynku. Cena amerykańskiej ropy WTI wzrosła ponad poziom 52,20 USD za baryłkę i oscyluje obecnie w okolicach lokalnych maksimów z końca września, które obecnie stanowią najbliższy poziom oporu.
 
Wczoraj ważnym wsparciem dla cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (API, American Petroleum Institute) podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły aż o 7,1 mln baryłek do poziomu 461,4 mln baryłek. To znacznie więcej niż oczekiwano (-4,2 mln baryłek). Dzisiaj analogiczne wyliczenia, bazujące na większej liczbie danych, przedstawi amerykański Departament Energii.
 
Dodatkowo, korzystne dla strony popytowej na rynku ropy naftowej są informacje o niepokojach na Bliskim Wschodzie. Trwają walki w irackim mieście Kirkuk, co budzi obawy o zaburzenie wydobycia ropy na okolicznych polach naftowych, odpowiadających za produkcję około pół miliona baryłek ropy naftowej dzienne. To sporo, aczkolwiek i tak niewiele na tle produkcji w południowej części Iraku.
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
 
PALLAD
 
Skutki huraganów w USA pozytywne dla cen palladu.
 
Bieżący tydzień na rynkach metali szlachetnych przyniósł spadki cen. Wyjątkiem pozostaje pallad, którego notowania wprawdzie zniżkowały w poniedziałek, jednak w późniejszych dniach nadrobiły większość strat. Cena palladu wciąż utrzymuje się tuż poniżej poziomu 1000 USD za uncję, a w poniedziałek chwilowo nawet przekraczała tę barierę, wybijając się tym samym na najwyższe poziomy od 16 lat.
 
Na rynku palladu już od dekady utrzymuje się deficyt, co korzystnie wpływa na ceny tego kruszcu. Natomiast obecnie pojawiła się dodatkowa fundamentalna przesłanka sprzyjająca zwyżkom notowań palladu, a mianowicie duży popyt na samochody w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wymieniają zniszczone huraganami pojazdy na nowe: huragan Harvey przyczynił się do zniszczenia nawet pół miliona aut w USA, natomiast następująca po nim Irma doprowadziła do bezużyteczności kolejne 200 tysięcy samochodów. Obecne ożywienie na amerykańskim sektorze motoryzacyjnym ma wpływ na ceny palladu, gdyż kruszec ten jest wykorzystywany przede wszystkim w produkcji katalizatorów do samochodów z silnikami benzynowymi.
 
Możliwe, że korzystna tendencja cenowa na rynku palladu się utrzyma – obecnie psychologiczną barierą jest poziom 1000 USD za uncję, jednak jego przekroczenie stanowiłoby klarowny sygnał siły strony popytowej i możliwości przyspieszenia wzrostów cen palladu.
 
Notowania palladu – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

inwestowanie